Favority na prezidenta jsou podle bookmakerů Babiš, Klaus nebo generál Pavel

ČTK ČTK
20. 12. 2020 7:40
Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů aktuálně premiér Andrej Babiš (ANO, 2,45 : 1), bývalý prezident Václav Klaus starší (5,5 : 1) a generál Petr Pavel (7 : 1). Na vítězství Babiše směřuje 40 procent sázek. Nový prezident se má sice volit až v lednu roku 2023, objem sázek už přesto dosáhl téměř tří milionů korun.
Exprezident Václav Klaus, ilustrační foto
Exprezident Václav Klaus, ilustrační foto | Foto: ČTK

"Sázkaři z logiky věci využívají pestrou paletu kandidátů, kteří v takovém předstihu disponují velmi vysokým kurzem. Aktuálně je kurzovým favoritem stávající premiér Andrej Babiš. Otázkou je, jak se do preferencí sázkařů v dalších měsících promítne vládní boj s pandemií covidu-19," uvedl mluvčí sázkové společnosti Fortuna Petr Šrain s tím, že ostatní sázkové kanceláře kurzy na budoucího prezidenta nemají v nabídce.

Na podzim podle něj zájem sázkařů o Babiše zpomalil, naopak z kurzu 15 : 1 na stávajících 5,5 : 1 vyskočil Václav Klaus starší. Zajímavostí přitom je, že v úvodu sázek byl hlavním favoritem Václav Klaus mladší (Trikolóra). Ten má nyní kurz 25 : 1.

V kurzové nabídce Fortuny je aktuálně 58 jmen. "Spektrum favoritů se každopádně bude ještě vyvíjet, zejména v návaznosti na to, jak budou jednotliví aspiranti oznamovat své kandidatury případně o jakou podporu se budou opírat. Konkrétně na středopravém politickém spektru se dá předpokládat určitá konsolidace, která by mohla posunout výše třeba Miloše Vystrčila (ODS, 14 : 1), případně Miroslavu Němcovou (ODS, 35 : 1)," doplnil Šrain.

Zatím nejvyšší sázka je zhruba za 50 tisíc korun. Sázkař na tiketu zkombinoval vítězství Joea Bidena v amerických volbách s triumfem Babiše. V případě úspěchu by vyhrál zhruba 250 tisíc korun. Na vítězství bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) Fortuna přijala sázku za 10 tisíc korun v kurzu 35 : 1. Zajímavostí jsou tikety za tisíc korun na vítězství starosty Řeporyjí Pavla Novotného (666 : 1), bývalého hokejového brankáře Dominika Haška (1111 : 1) nebo Jiřího Kajínka (350 : 1), kterému prezident Miloš Zeman udělil milost.

"Po zkušenostech s posledními volbami v Česku i s těmi nedávnými v USA je patrné, že nadcházející tuzemská prezidentská volba bude pro naše sázkaře ohromným lákadlem a stane se jednou z nejvýznamnějších událostí. Ještě dříve nás ale čekají parlamentní volby, uvidíme, jak se rostoucí zájem o politické události projeví na nich," uvedl dále Šrain.

Rekordní politickou událostí v objemu sázek byly letošní prezidentské volby v USA se sázkami zhruba za 300 milionů korun. Do té doby držely rekord poslední prezidentské volby v ČR s 285 miliony korun.

Tipsport a jeho dceřiná společnost Chance plánují zařadit sázky na budoucího prezidenta na konci příštího roku. "Volba prezidenta je za více než dva roky. Aktuálně jsou pro sázkaře mnohem zajímavější volby do Poslanecké sněmovny, které mohou být v mnohém zlomové. I jejich výsledek může některé osobnosti nebo politiky posunout do role kandidátů a napovědět jim, zda mají u občanů šanci. A to asi nejvíce při úvahách o kandidatuře Andreje Babiše," uvedl bookmaker Tipsportu Pavol Boško. Nyní se dá sázet na to, zda volby vyhraje ANO. Podle bookmakerů je aktuálně pravděpodobnější, že toto hnutí nezvítězí (1,7 : 1).

Dále lze sázet na to, zda bude Andrej Babiš 1. března 2021 premiérem vlády s důvěrou a Jan Blatný (za ANO) 1. února ministrem zdravotnictví. Podle kurzů 1,2 : 1, respektive 1,13 : 1 je to velmi pravděpodobné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy