reklama
 
 

Za víčka pochvala, za mobil důtka. Bodování dětí sklidilo posměch, škola si ho chválí

14. 9. 2017
Proti novému bodovacímu systému na Základní škole Písnická se na sociálních sítích zvedla vlna nevole. Rodičům tam vadí, že žáci dostávají záporné body za zapomenuté pomůcky nebo pozdní příchod. Ty se na konci pololetí sečtou a děti pak mohou dostat výchovné opatření ve formě napomenutí či důtky. Dříve si žáci trestné body mohli umazávat sběrem papíru nebo víček, to ale nyní škola omezila. Děti se totiž "vykupovaly" za celoroční nedodržování školního řádu tím, že poslední týden školy přinesou materiál do sběru nebo víčka.

Praha - Minus dva body za zapomenutou žákovskou knížku, tři záporné body za zapnutý mobil. Za víčka nebo sběr papíru body plus. Základní škola Písnická v Praze má bodovací systém, podle kterého žáci na konci pololetí dostanou pochvalu nebo poznámku. Dříve si žáci mohli trestné body umazat sběrem papíru a víček či reprezentací školy, nově ale mohou přijít jen o dva záporné body za čtvrtletí. Nový bodovací systém se setkal s výraznou kritikou rodičů na sociálních sítích.

"Asi začínám litovat, že jsem je dala na tuhle školu," stěžuje si paní H., která příspěvek s bodovacím systémem zveřejnila na svém facebookovém profilu. "Fašizmus už začíná na ZŠ," připojují se v komentářích ke kritice další.

Škola ale nový bodovací systém obhajuje. "Systém jsme upravili z toho důvodu, aby si děti neumazávaly body tak, že se přetrhnou, až když je za pět minut dvanáct," upřesňuje ředitelka školy Eva Čulíková. Podle ní žáky starý systém motivoval jen k tomu, že na poslední chvíli nosili sběr či víčka, aby se vyhnuli postihu za celoroční nedodržování školního řádu.

V komentářích jeden z rodičů zdokumentoval, jak jeho ratolest přišla o jeden bod kvůli zapomenutému kelímku do výtvarné výchovy. Dítě sice později kelímek našlo a o bod tak nepřišlo, ale jeho matka si neodpustila kritický komentář. Podle Čulíkové ale škola žádné výtky ze strany rodičů zatím nedostala.

Ředitelka si myslí, že za podobné banality by se trestné body udělovat neměly. "My jsme si jasně řekli, že body se zapomenuté věci budou udělovat pouze tehdy, pokud žák věc potřebuje k výuce," doplňuje ředitelka s tím, že nemůže zaručit, aby všichni kantoři udělovali trestné body ve vhodné situaci.

"Já bych minusové body za zapomenutý kelímek rozhodně nedala," dodala ředitelka s tím, že ve sporných případech se rodiče mohou obrátit na pedagoga, případně přímo na ní.

autor: Barbora Němcová | 14. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama