Fascinace Kajínkem vrcholí. Věříme ti, píší stovky lidí

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
5. 8. 2010 9:00
Film, zvedl novou vlnu zájmu o Jiřího Kajínka, má premiéru

Praha - "Na Jiříka myslím moc a přeju si, ať už je mezi náma." Kdo je Jiřík v tomto téměř něžném vyznání? Jiří Kajínek.

Podobnými vzkazy je v den premiéry filmu Kajínek zaplaven internet, schránka Kajínkovy advokátky i podatelna karvinské věznice.

Kajínkův příběh narozdíl od jiných nepřestává lidi i média fascinovat ani deset let po slavném útěku z přísně střežené věznice Mírov.

Nový film zájem znovu rozdmýchal. Na internetové stránce na podporu Jiřího Kajínka přibyly v posledních dnech stovky podpisů na petici o jeho propuštění. Jen za poslední víkend své jméno pod petici přidalo 103 lidí. Celkem je už podpisů přes dva a půl tisíce.

Klíma: Kajínek je ventil nespokojenosti

Čím to, že lidé nepřestávají osud Jiřího Kajínka sledovat a mnoho z nich věří v jeho nevinu?

"Myslím, že si v Kajínkovi lidé našli ventil své obecné nespokojenosti se stavem zákonnosti v tomto státě," napsal v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz novinář Josef Klíma, který v pořadu Na vlastní oči stál u zrodu celé kauzy.

A hlasy na jiříkajínek.cz to potvrzují. "Věřím, že pan Kájínek může být nevinný. Věřím, že naše policie a soudnictví je zkorumpované, nevěřím ani vládním činitelům, mají moc a zneužívají jí," píše důchodce z Vraňan.

"Pracovala jsem u police, vím svoje," dodává další diskutující.

Nejčastější vzkaz do vězení: Věříme ti

Pan Josef přidává osobní zkušenost. "Jsem toho názoru, že Jirka ty vraždy na svědomí nemá. Jsem jeho spolužák z učiliště, sice o rok níž ale Jirku jsem znal dost dobře."

Obhájkyně Klára Slámová s filmovými
Obhájkyně Klára Slámová s filmovými | Foto: Aleš Kartal

Ne všem fanouškům Jiřího Kajínka ale stačí poslat vzkaz po internetu. Denně je dostává i jeho advokátka Klára Slámová. "Je to tak, obrací se na mě hodně lidí. Posílají maily, chtějí něco vzkázat." Jiní by se pak dokonce rádi s Jiřím Kajínkem setkali a žádost o návštěvu posílají přímo do karvinské věznice.

"Každý den vyřizuji alespoň deset mailů, telefonátů, žádostí o návštěvu. A to nemluvím o počtu korespondence přímo pro pana Kajínka, ta nejde přese mě ale přes vychovatele," říká asistentka ředitele a mluvčí karvinské věznice Eva Loučková. A co lidé Kajínkovi nejčastěji vzkazují? "No, že mu věří a drží mu palce."

 

Právě se děje

před 54 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy