Farský může mít problém s odstoupením od mandátu, hrozí mu cesta do Česka

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2022 16:14
Poslanec hnutí STAN Jan Farský, který před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, má podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) problém odstoupit od poslaneckého mandátu notářským zápisem. Blažek v pořadu Partie televize Prima a CNN Prima News uvedl, že věc řeší Farský s velvyslanectvím ve Spojených státech. Pokud nenalezneme právnické řešení do týdne, bude muset přiletět, dodal Blažek.
Jan Farský
Jan Farský | Foto: Jakub Plíhal

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že v rámci konzulárních služeb české zastupitelské úřady nabízejí možnost notářských úkonů, a to v rozsahu daném zákonem o zahraniční službě. "Zdali je taková alternativa přijatelná i v případě vzdání se poslaneckého mandátu pana Farského, to již bohužel není dotaz na náš resort," sdělila mluvčí Černínského paláce Lenka Do.

Blažek uvedl, že "notářský zápis" nemůže v zahraničí nahradit prohlášení před velvyslancem či konzulem či před "cizím" notářem. "To ovšem platí při doslovném výkladu zákona. A jde o to, zda poslanec, toho času v zahraničí, nemůže svou vůli vzdát se mandátu projevit jinak než formou 'notářského zápisu'," uvedl Blažek. Předseda STAN Vít Rakušan napsal, že vedení Starostů bude věc řešit v brzké době.

Farský původně plánoval ponechat si během půlroční stáže poslanecký mandát, po jednání předsednictva hnutí v noci na čtvrtek oznámil, že se mandátu vzdá. Čelil totiž kritice opozice i koaličních partnerů. V dolní komoře ho má nahradit ředitelka libereckého Divadla F.X. Šaldy Jarmila Levko (Starostové pro Liberecký kraj).

Farský před odletem uváděl, že na důležitá hlasování koalice Spolu a PirSTAN ve sněmovně přiletí. "Kvůli tomu, zdá se, let neplánuje," uvedl Blažek na dotaz, zda se kvůli problému s notářským zápisem odstoupení Farský hodlá vrátit do Česka. Poslanec se může vzdát mandátu podle sněmovního jednacího řádu dvěma způsoby, a to buď osobním prohlášením na plénu, nebo prohlášením sepsaným formou notářského zápisu.

Farský začátkem minulého týdne oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a pozice šéfa klubu STAN a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová hlasování. Do Spojených států odletěl před týdnem. Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale také podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Kritizoval ho i předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Podle serveru HlídacíPes Farský věděl již několik měsíců před volbami, že byl na několikaměsíční stáž přijat. Farský serveru řekl, že se rozhodl jí zúčastnit až loni v prosinci. Ve volbách Farský získal silnou podporu voličů, jako lídr kandidátky v Libereckém kraji dostal 32,7 procenta přednostních hlasů.

Video: Rezignace Farského kvůli stáži. Proč STAN neodhadl situaci včas?

Hosty DVTV jsou hejtman Libereckého kraje Martin Půta /STAN/, sinolog Filip Šebok, horolezec Martin Ksandr a vězeňský kaplan Aleš Kocián. | Video: Daniela Písařovicová, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Warriors vydařeným týmovým výkonem na úvod semifinále NBA přehráli Dallas

Basketbalisté Golden State Warriors vstoupili vítězně do semifinále play off NBA a doma přehráli Dallas Mavericks jasně 112:87. Přivedl je k tomu povedený týmový výkon, protože sedm hráčů mělo dvouciferný počet bodů. Stephen Curry nasbíral 21 bodů a 12 doskoků, Andrew Wiggins a Jordan Poole přidali po 19 bodech. Warriors se navíc povedlo přibrzdit hvězdu Dallasu Luku Dončiče, který na 20 bodů potřeboval 18 střel a navíc měl sedm ztrát.

Další zprávy