Farmářka smlouvu o D11 zatím nepodepíše, řekl advokát

Eliška Bártová Eliška Bártová
29. 6. 2010 15:05
Vláda včera dala ještě šanci dohodě před vyvlastněním
Paní Havránková před rodným domem.
Paní Havránková před rodným domem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Plačice - Možnost, že se úřednické vládě premiéra Jana Fischera podaří dotáhnout do konce dohodu o pozemcích na dálnici D11, se opět snížila.

Farmářka Ludmila Havránková, které většina pozemků patří, není připravena podepsat smlouvu o převodu pozemků, které jsou pro dostavbu D11 potřebné.

Havránková sice už dříve s obsahem smluv, o nichž se vyjednává 16 let, souhlasila a parafovala je, v den plánovaného podpisu však onemocněla a její stav se prý dosud nezlepšil.

Vláda v pondělí farmářku vyzvala, ať stanoví nový termín, kdy by se mohla smouva podepsat, ale podle informací Aktuálně.cz Havránková žádný termín dosud nestanovila.

"Až se její zdravotní stav zlepší, teprve poté navrhneme termín. Kdy k tomu dojde, ale neumím v tuto chvíli odhadnout," řekl v úterý právní zástupce Havránkové Pavel Černohous. "To jsme také ve čtvrtek zástupcům vlády napsali."

Stav farmářky prý znemožňuje podpis i za situace, kdyby za ní zástupci vlády přijeli domů do Plačic. "Nemám oprávnění hovořit o její nemoci, ale v současné době není schopna podpisu," dodal advokát.

Vláda Jana Fischera je už v demisi a její úřadování se chýlí ke konci. Nový premiér Petr Nečas řekl, že nastupující kabinet chce mít v úřadu do poloviny července a zatím poslední schůze Fischerovy vlády je naplánováno na 12. července.

V tísni

Vláda před měsícem rozhodla o tom, že pozemky Havránkové vyvlastní, a to i přesto, že s návrhem smluv o směně pozemků souhlasila.

Někteří ministři včetně šéfky resortu spravedlnosti Daniely Kovářové však tento postup ostře kritizovali, vláda posléze své rozhodnutí zabrat farmářce pozemky, pozastavila.

Havránková pak minulé pondělí zaslala vládě dopis, ve kterém shrnuje, jaké smlouvy již parafovala. Zároveň poznamenává, že nežádala posun křižovatky a že je ochotna přistoupit na směnu i navzdory nevýhodnému výpočtu hodnoty pozemků.

"Ing. Ludmila Havránková a Ing. Jaroslava Štrosová prohlašují, že tyto smlouvy uzavřou i přesto, že v důsledku stanovování termínů státem, byla vytvářena umělá časová tíseň," uvádí se v závěr dopisu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Vyhlídka na novou vládu?

V den plánovaného podpisu však Havránková nedorazila do Prahy kvůli nemoci. Její stav se dosud nezlepšil.

Došlo k tomu v době, kdy Fisherova vláda je v demisi, a během dvou týdnů by měla nastoupit vláda nová, pravicová. U které lze předpokládat, že se proti vyvlastnění postaví.

Objevily se proto spekulace, že farmářka čeká právě na nástup nových ministrů.

"K tomu se nemohu vyjádřit jinak, než že bohužel zdravotní stav paní Havránkové ji neumožňuje smlouvy v těchto dnech podepsat," reagoval advokát Černohous.

Zájmy developerů

V případě dálnice D11 se však nejedná jen pozemky paní Havránkové, ale také o podnikatelské zájmy developerských skupin, které koupily pozemky u dálnice se záměry na výstavbu nákupních center.

Ministerstvo dopravy pod taktovkou Gustava Slamečky totiž posunulo sjezd z dálnice o kilometr dál, než bylo v původních plánech a tím tak zhatilo záměry firmy Unimex. Naopak posunutím křižovatky získala firma Endeta.

Už ve vládním dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, se přitom přímo hovoří o tom, že dohodu státu o pozemcích farmářky komplikují zájmy developerů.

Je proto možné, že nová vláda bude opět pod tlakem kvůli D11. Nikoliv však ze strany farmářky ale ze strany podnikatelů, kteří budou bojovat o sjezd, jenž zhodnotí jejich investice.

 

Právě se děje

Další zprávy