Faráři se rozvádějí. Evangelíci řeší, co s nimi

Martina Macková
30. 5. 2007 23:00
Rozvody se zabývají i další protestantské církve

Praha - V Česku se každé druhé manželství rozvádí a do statistiky patří i sňatky, jež uzavřeli faráři. Žádná z oslovených církví si sice nedělá přesnou evidenci, seniorát evangelické církve však například odhaduje, že mezi téměř třemi sty evangelickými faráři se ročně dva až tři rozvedou.

Manželstvími a rozvody se nyní dokonce zabýval i nejvyšší orgán Českobratrské církve evangelické, synod, který se schází jen jednou za rok. "Nedá se říct, že by to bylo něco nového, naše církev se rozvody farářů nebo alkoholismem zabývala oficiálně už za první republiky," řekl Aktuálně.cz synodní senior Joel Ruml.

Jak se k problému postavit, řeší i další protestantské církve, jejichž faráři a farářky mají dovoleno mít rodiny. V katolické církvi jsou sňatky zapovězeny.

Kazatele podrží sbor

Pro církve otázka nad rozvody zní: Jak bude přijato kázání od rozvedeného faráře, který má být vzorem? 

"Rozvádí se i lidé v církvi a někdy ani farář nedokáže nic udělat se svým manželstvím," říká Joel Ruml. "Zažili jsme případy zamlčovaných nebo dlouho tolerovaných nevěr, nebo například i to, že žena faráře s daleko vyššími příjmy se dostala do jiné roviny myšlení a odešla."

Bilbe Kralická
Bilbe Kralická | Foto: Czechtourism

Jak se takové případy řeší? "Záleží na jednotlivé situaci. Každý farář, který se rozvádí, sám cítí, zda ho pálí kazatelna pod nohama a mnozí na čas i přeruší službu," říká synodní senior.

Doporučení? Účast a podpora

Evangelíci si letos udělali dokonce anketu mezi zhruba tisícovkou členů, jak se na různé problémy kolem manželství dívají. Závěr týkající se rozvedených farářů ale není nijak radikální.

"Byl stejný počet těch, kteří by byli přísnější, i těch svobodomyslnějších.  Z toho vyplývá, že není řešením někoho, kdo je ve chvíli rozpadu manželství na dně, odsoudit," řekla mluvčí církve Ivana Benešová.

"Jsme rozmanitá církev. Faráře si volí sbor a záleží tedy na něm, koho si jako kazatele přizve. Některé sbory rovnou deklarují, že nechtějí rozvedené faráře, jiné sbory zase dají právo člověku na omyl a jsou otevřené i těm, kteří se rozvedli," vysvětluje Joel  Ruml.

Evangelíci neodmítají ani podruhé ženaté faráře a druhý sňatek není ničím výjimečným. "Něco se nepovedlo, ale nelze žít do konce života s cejchem. Jsme lidé a bojujeme s tím, co jsme," dodal synodní senior.

Mělo by se víc odpouštět

Slavnostní bohoslužba Církve československé husitské.
Slavnostní bohoslužba Církve československé husitské. | Foto: Aktuálně.cz

Biskupka Církve československé husitské v Olomouci Jana Šilerová je sama rozvedená. "Když chce někdo odejít, nelze ho zadržet," říká. 

Její manžel byl farář, stejně jako ona. "Už to je sedmnáct let. Já sama jsem proti rozvodům, protože jsem vyrůstala v rozvedeném manželství. Lidé by měli mít vždy nataženou ruku ke smíru. Nevěra by neměla být důvodem k rozvodu."

Ač rozvodů přibývá, podle biskupky jsou sňatky uzavřené před církví pevnější. "Rodina má být sociální dělohou společnosti a tohle je krásný a výstižný obrat. Lidé by v manželství měli vydržet a odpustit," míní.

Husité stejně jako katolíci vyznávají "svátost manželskou". Ale ve svém nejnovějším vyhlášení k sociální etice připouštějí rozvod, když se vyčerpají všechny možnosti a "není v zájmu nezletilých dětí manželství udržet". A také druhé manželství.

Rozvedený kazatel načas končí

Rozvody kazatelů připouštějí i adventisté. U nich však rozvedený kazatel automaticky ztrácí svoje pověření.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Musí si vyřešit situaci. Je to selhání a kazatel, který dává příklad, proto nemůže sezdávat, vést semináře," řekl Aktuálně.cz předseda československé unie Církve adventistů sedmého dne Pavel Šimek.

"To ale neznamená, že bychom nepřijali rozvedeného kazatele. Několik jich u nás slouží. Ale součástí nástupní praxe, která předchází vysvěcení kazatelů je i zhodnocení jeho rodinného zázemí," dodává.

Také adventisté připouští druhou církevní svatbu kazatelů, ale ne pokud rozpad manželství zapříčinil právě on. "Je to stejné pro všechny členy církve, tedy i pro kazatele. Rozhoduje sbor, jakou podobu má mít," řekl předseda.

"Manželství farářů může být mnohdy stejné jako u příliš zaměstnaných podnikatelů. Práce na čtyřiadvacet hodin denně. Faráři neradi někomu odmítají pomoc. Záleží pak na tom, jak tolerantní je partner a jestli dokáže kazatele vytrhnout z prostředí a stmelit rodinu alespoň na dovolené," míní jedna z členek církve adventistů.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy