Jan Marounek zůstává na ministerstvu zdravotnictví. Přestože fandil na Slavii

ČTK ČTK
20. 2. 2021 19:37
Úředník ministerstva zdravotnictví Jan Marounek, který byl v pátek kvůli své účasti na fotbalovém zápasu pražské Slavie s anglickým Leicesterem odvolán z postu zástupce hlavní hygieničky, zůstává i nadále ředitelem odboru ochrany veřejného zdraví. Jeho odvolání není podle služebního zákona možné, uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
Ačkoli měl Marounek na akci pouze kontrolovat opatření, fandil společně s politiky ve VIP sektoru (na fotografii je s rouškou v barvách Slavie vpravo dole).
Ačkoli měl Marounek na akci pouze kontrolovat opatření, fandil společně s politiky ve VIP sektoru (na fotografii je s rouškou v barvách Slavie vpravo dole). | Foto: Milan Kammermayer

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek odvolal Jana Marounka z pozice zástupce hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové. Ředitelem odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví ale Marounek zůstává.

"Odvolání z této pozice nemá v dané situaci oporu v zákoně o státní službě. Pan Marounek se svou účastí na fotbalovém utkání nedopustil porušení právního předpisu ani žádného mimořádného opatření," napsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ve čtvrtek fotbalové utkání sledoval na stadionu Slavie Praha na tribuně pro VIP hosty. Jeho odbor přitom rozhodoval o výjimce, na základě které mohl britský fotbalový Leicester přijet na zápas Evropské ligy do Prahy. Kvůli epidemickým opatřením se totiž některá utkání evropských pohárů odehrávají na neutrálních hřištích.

Ministr Blatný Marounka v pátek vyzval, aby se veřejně omluvil. Ten později pro server iROZHLAS.cz uvedl, že byl na místě kvůli pilotnímu provozu testování proti koronaviru a na stadionu osobně kontroloval nastavená hygienická a epidemická opatření. To potvrdila i hlavní hygienička Rážová, i když nevysvětlila, proč její náměstek využil sezení v lóži s šálou fotbalové Slavie kolem krku.

Bezbrankový duel Evropské ligy byl přístupný pro několik stovek lidí, kteří předem podstoupili PCR test na covid-19 a měli na sobě respirátor, oznámil předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík. Současně se omluvil za pozvání VIP hostů, označil to za morální selhání za situace, kdy nemohou na tribuny běžní fanoušci.

Podle snímků ze zápasu byli v hledišti například kancléř prezidenta Vratislav Mynář, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo ředitel České televize (ČT) Petr Dvořák a tenistka Petra Kvitová. Kvůli účasti na tomto fotbalovém duelu premiér Andrej Babiš (ANO) ukončil spolupráci se svým poradcem, epidemiologem a bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou.

VIDEO: Blatný o Prymulovi a dalších VIP na fotbalové Slavii. 

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ráno navrhoval tvrdý lockdown. Večer vyrazil na fotbalový zápas. Je to špatný příklad, komentuje Blatný | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy