Falešný Forejt vyděsil novináře, "jeho" e-mail obsahoval nejspíš virus

Veronika Neprašová Martin Ehl Veronika Neprašová, Martin Ehl
Aktualizováno 27. 10. 2016 11:58
E-mailovou adresu šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta zneužil počítačový virus. Novinářům rozeslal bulharsky psanou zprávu, která kromě jiného odkazuje na sbírku peněz na zabití tureckého prezidenta Erdogana.
Mailovou adresu Jindřicha Forejta zneužil počítačový virus.
Mailovou adresu Jindřicha Forejta zneužil počítačový virus. | Foto: DVTV

Praha – Bulharsky psaný e-mail polekal ve středu ráno část tuzemských novinářů. Jako odesílatel byl přitom uvedený ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Bulharsky psaný text ve zprávě poutá na článek deníku Dvevnik.bg "Visegrádská čtyřka je proti plynovodu Nord Stream 2" a také na adresu s doménou „sultanerdogan1.tk“.

Po rozkliknutí pravděpodobně zavirované stránky se objeví sbírka vybírající peníze potřebné k zabití tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

E-mail našli ve své schránce mimo jiné lidé z vedení Hospodářských novin. "Hospodářským novinám jsem nic neposílal," reagoval na dotaz Jindřich Forejt s tím, že o hackerském útoku nic neví a na e-mailu od středečního rána nebyl.

Deníky Dnevnik a Kapital, jejichž adresy a odkazy e-mail obsahoval, patří pod bulharské vydavatelství Economedia. Právě jejich server pravděpodobně počítačový virus napadl. Elektronickou adresu šéfa protokolu české prezidentské kanceláře si podle všeho vybral náhodou.

"Virus proskenuje napadený počítač a hledá v něm mimo jiné e-mailové adresy. Pak odesílá zprávy s vybranými kombinacemi odesílatelů a příjemců. Je to jenom shoda náhod,“ vysvětluje odborník na elektronickou bezpečnost Michal Altair Valášek. "Žádná ochrana neexistuje. Adresu může podvrhnout každý, nepotřebuje k tomu žádný přístup k ´hradním´ počítačům."

Bulharsky psaný e-mail od ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta.
Bulharsky psaný e-mail od ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta. | Foto: Aktuálně.cz

Bulharské vydavatelství Economedia, pod které listy Dnevnik a Kapital patří, na upozornění Aktuálně.cz případ prověřilo. Žádné napadení svého bezpečnostního systému prý ale nezaznamenalo.

"Tento e-mail má podobu formuláře, kterou obvykle využívají portály Dnevnik.bg a Capital.bg, kde čtenáři můžou doporučovat hlavní články," řekl zástupce šéfredaktora vydavatelství Petar Karaboev. Poukázal na doménu tk. patřící státu v jižním Pacifiku Tokelau jako na možný zdroj nákazy, ale žádné důkazy IT oddělení Economedie neobjevilo.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy