Falešný dopis žádá stát o zaplacení směnek IPB za 6 mld

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 7. 2009 14:54
Ministerstvo financí podalo trestní oznámení na neznámého pachatele
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo financí podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, který ho chtěl podle všeho připravit o více než šest miliard korun. Informoval o tom mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Na ministerstvo před několika dny dorazila žádost o potvrzení připravenosti zaplatit směnky IPB na základě zfalšované listiny. Podle ní se MF mělo zavázat k odkupu těchto směnek.

"Padělaná listina je falzem původního dopisu ředitele mezinárodněprávního odboru a agendy převzaté z České konsolidační agentury Radka Šnábla, který v originálním vyhotovení odmítá jakékoliv plnění nebo ochotu ministerstva v předmětné záležitosti jednat," vysvětlil Jakob.

Podle ČTK je dopis adresován od MF na Milana Hertze, jednatele teplické společnosti Hertz. Uvádí se v něm, že ministerstvo vydalo příslib o odkoupení směnek a že konečný termín uzavření kupní smlouvy bude společnosti oznámen do konce června.

MF proto podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření ze spáchání trestného činu podvodu a žádá každého, kdo se s touto padělanou listinou setkal, aby úřad informoval.

Obdobný případ řešilo ministerstvo též v nedávné minulosti, kdy byl ministerstvu při jednání o deblokaci libyjského dluhu předán údajný dopis někdejšího ministra financí Ivana Pilipa, který měl potvrdit, že celý dluh byl dle instrukcí MF umořen.

V roce 2000 ČNB uvalila na IPB nucenou správou a následně ji získala za jednu korunu ČSOB. Kvůli převodu IPB se uskutečnila řada soudních sporů a arbitráží. Nejznámější z nich, arbitráž s japonskou Nomurou, stát prohrál a následně uzavřel s Japonci smír, na základě kterého Česko loni zaplatilo Nomuře 3,6 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy