Falešné zprávě o teroristickém útoku v Praze naletěly na Facebooku tisíce Čechů

Julie Kochová Julie Kochová
5. 8. 2016 18:30
Na sociální síti Facebook už několik týdnů koluje falešná zpráva o teroristickém útoku v Praze, při němž mělo zemřít 187 nebo dokonce 273 lidí. Jde o takzvaný phishing (česky také "rhybaření"), tedy příspěvek, který se z uživatelů snaží vylákat přihlašovací údaje k jejich facebookovým účtům. Jejich jménem pak podvodníci rozesílají zprávu jejich přátelům. Podle analytiků společnosti ESET, která se zabývá internetovou bezpečností, už naletěly tisíce Čechů a Slováků. Stejně jako zprávě o smrti prezidenta Miloše Zemana.
Phishingová zpráva o teroristickém útoku v Praze, která se šíří na Facebooku.
Phishingová zpráva o teroristickém útoku v Praze, která se šíří na Facebooku. | Foto: ESET

Praha - "Před třiceti minutami došlo v Praze k teroristickému útoku, přihlaste se na Facebook a dozvíte se více!", koluje po sociální síti šokující zpráva. Uvádí dokonce i počet mrtvých. Jde o takzvaný phishing (česky také "rhybaření"), tedy podvodný příspěvek, který se z uživatelů snaží vylákat uživatelská jména a hesla k facebookovým účtům.

Jak se na Facebooku bránit phishingu

Příspěvek obvykle poznáte snadno. Je bombastický, šokující, útočí na emoce, zpravidla je napsán špatnou češtinou. Nevadí na něj kliknout, důležité je ale vždy ohlídat, kam člověk vkládá své přihlašovací údaje. "Nejlepší je mít na Facebooku zapnuté "Schvalování přihlášení", které najdete v nastavení pod možnostmi zabezpečení. I v případě, že byste na falešné stránce zadali své přihlašovací údaje, útočník se k vašemu účtu nedostane. Facebook vám bezplatně pošle upozornění na telefon vždy, když se někdo pokusí přihlásit na váš účet z jiného zařízení," radí Lukáš Štefanko ze společnosti ESET.

"Obětí je několik tisíc, většinou jsou to Češi a Slováci," uvedl pro Aktuálně.cz Lukáš Štefanko ze společnosti ESET, která se zabývá bezpečností na internetu. Varuje, že by lidé na příspěvek neměli klikat a v žádném případě nezadávat po vyzvání své přihlašovací údaje.

"Po odeslání údajů se k nim dostává útočník, který následně přebírá kontrolu nad účtem oběti. Dál šíří odkaz na falešnou zprávu na zdi uživatele nebo ho přidává do skupin, jichž je uživatel členem," vysvětluje Štefanko.

Lidé by měli zpozornět hned po kliknutí na příspěvek o fiktivním úderu teroristů, ze kterého jsou přesměrováni na novou stránku. Její URL adresa se ale neshoduje s adresou Facebook.com a ani jí není podobná.

Podvrženou zprávou byl i příspěvek o zavraždění prezidenta Miloše Zemana. Útočníci podle Štefanka pracují s prvkem aktuálnosti, dá se tedy očekávat, že se v následujících dnech rozšíří phishingové zprávy třeba o dění na olympijských hrách.

Foto: ESET

V případě, že už útočníci vaše údaje získali, váš účet může, ale nemusí být zablokovaný. Pokud se vám na Facebook podařilo přihlásit, měli byste si zobrazit záznamy o vašich posledních aktivitách a všechny rozeslané falešné odkazy smazat. V opačném případě pomohou nástroje a tipy, jak zachránit napadený účet, které uvádí Facebook zde.

Ukradené údaje mohou útočníci zneužít hned několika způsoby. "Je předpoklad, že je budou prodávat po balících dál na černém trhu. Jejich kupci je pak mohou využít na další phishingovou kampaň, na umělé navyšování počtu fanoušků některých facebookových stránek nebo na šíření škodlivého kódu," popisuje Štefanko.

Identitu internetových útočníků lze odhalit jen těžko. Cílem jednotlivce nebo skupiny je ale v případě phishingu vždy nekalý výdělek.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy