Falešné SMS poslancům zasílala skupina Ztohoven

ČTK ČTK
6. 6. 2012 16:20
Podle vyjádření T-Mobilu nešlo o hackerský útok, ale zneužití internetové brány
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Falešné textové zprávy, které někteří poslanci dostali během úterního jednání sněmovny o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání, posílala umělecká skupina Ztohoven.

SMS budily dojem, jako by si je poslanci posílali mezi sebou, jejich obsah zmiňoval mimo jiné "morální reformu".

Zprávy chodily na mobily především poslancům vládních stran TOP 09 a ODS. Mezi odesílateli figurovali například premiér Petr Nečas či šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura, ti však ve skutečnosti zprávy nepsali.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík řekl, že podobné textové zprávy na svůj mobilní telefon dostávali poslanci všech stran zastoupených ve sněmovně.

Skupina na internetových stránkách Ztohoven.com zveřejnila i texty jednotlivých SMS, které jménem politiků rozesílala. Dá se z nich vyčíst, že Vojtěch Filip "napsal" předsedovi vlády Petru Nečasovi, že ho již dlouho provází pocit zmaru. "Myslím, že přišla doba, kdy bychom měli konečně rázně odmítnout svoji minulost," stojí ve "falešné" právě.

Premiér Petr Nečas pak v SMS lídrovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi sdělil, že je pro morální reformu. "Rozhodl jsem se nepodílet se už více na postupném rozkladu naší společnosti, a proto se přikláním k Morální reformě." Břetislav Petr z ČSSD pak Miladě Halíkové z KSČM přiznal, že by "chtěl být opravdu dobrým člověkem".

V hromadné SMS rozeslané hned 15 lidem Ztohoven poslanci Pavlu Kováčíkovi za KSČM přiřkla slova, že UV zpracovává stanovisko k Morální reformě. Miroslav Kalousek domněle zpytoval svědomí, když ve zprávě Karlu Schwarzenbergovi poslal: "To jsem sám, kdo vidí to zvěrstvo, které činíme? Takto to přeci není možné. Skončeme s tím jednou provždy. Jsem připraven nést plnou zodpovědnost. Jsem připraven odhalit pravdu."

Nešlo o útok hackerů

Podle mluvčí telekomunikačního operátora T-Mobile Martiny Kemrové se nejednalo o hackerský útok, ale o zneužití internetové brány pro posílání SMS, která neověřuje identitu odesílatele. Těch je na internetu velké množství.

Skupina Ztohoven na sebe poprvé významně upoutala pozornost v létě 2007 zásahem do vysílání televize, když se v pořadu ČT2 Panorama objevil simulovaný výbuch atomové bomby. V roce 2010 v Praze pak vystavila občanské průkazy s pozměněnými snímky, čímž prý chtěli umělci upozornit na jednoduchost zneužití soukromých informací. Podle policie se však dopustili trestného činu, neboť při žádostech o vydání průkazů podvedli úředníky.

Jeden ze zakládajících členů skupiny Roman Týc, vlastním jménem David Hons, v roce 2007 vyměnil v Praze skla na 50 semaforech pro chodce za postavičky v komických či lehce vulgárních situacích. Když pak Týc odmítl zaplatit pokutu, soud ho poslal na měsíc do vězení.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Mobilní operátoři v České republice.

 

Právě se děje

Další zprávy