Fakultní nemocnice zlikvidují staré karty s krevními vzorky novorozenců

ČTK ČTK
7. 6. 2016 20:12
Na základě kontroly Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) musí několik fakultních nemocnic skartovat staré karty obsahující údaje o krevních vzorcích novorozenců a informace o rodičkách. Tzv. screening se provádí k odhalení závažných vrozených chorob, poté však informace zůstávaly nadále v archivech nemocnic. Podle Iuridicum Remedium by karty s krví novorozenců mohly být zneužity například k provádění analýz DNA nebo získání informací pro pojišťovny. ÚOOÚ tak nařídil všechny karty starší pěti let zlikvidovat. Celkem půjde asi o tři miliony kartiček.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Několik fakultních nemocnic zlikviduje na základě kontroly Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) a stížnosti pacientky karty se vzorky krve novorozenců a údaji o rodičkách, potvrdili zástupci nemocnic. Podle mluvčího ÚOOÚ Davida Pavláta se opatření ve čtyřech nemocnicích týká tří milionů kartiček starších pěti let. Screening krve novorozenců se provádí od 80. let kvůli odhalení závažných vrozených chorob a jejich včasné léčbě.

Ohledně režimu skladování a likvidace karet vedl ÚOOÚ správní řízení s ministerstvem zdravotnictví, pod které fakultní nemocnice spadají. To pak zaslalo nemocnicím dopis s instrukcemi ohledně likvidace karet. Dvě pražská zařízení, Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV), a Fakultní nemocnice Brno potvrdily, že karty zlikvidují. Fakultní nemocnice Olomouc na dotaz zatím nereagovala.

"Podle rozhodnutí příslušného úřadu provádíme skartaci. Týkat se to bude necelých 900 000 kartiček," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. FNKV bude znát podle mluvčího Lukáše Matýska konkrétní počty karet k likvidaci ve středu. "Budeme v této věci postupovat v souladu s příslušnými nařízeními a pokyny," potvrdil.

Mluvčí VFN Filip Brožřekl, že rozhodnutí ÚOOÚ se týká v této nemocnici jen jedné karty. Pacientka žádala, aby karta nebyla uchovávána, obrátila se na sdružení Iuridicum Remedium. "Kartička likvidovaná ve VFN na základě správního rozhodnutí ÚOOÚ je pouze jedna, s lhůtou likvidace dva měsíce. Kartiček dodaných do VFN do 31. prosince 2010 máme celkem 105 000, budou spáleny," uvedl Brož.

Podle Iuridicum Remedium by karty s krví novorozenců mohly být zneužity například k provádění analýz DNA nebo získání informací pro pojišťovny. "Neexistuje jediný příklad takového zneužití," reagoval na výroky sdružení přednosta Ústavu dědičných metabolických poruch VFN Viktor Kožich. DNA se podle něj izoluje pouze u jednoho procenta vzorků, které jsou pozitivní na screening cystické fibrózy. "Neexistuje žádná databáze DNA celé populace," sdělil.

Kromě vzorku krve jsou ale podle ÚOOÚ na screeningových kartách třeba i rodná čísla, adresa a telefon matky dítěte, údaje o zdravotní pojišťovně matky nebo dítěte nebo jména a telefony praktických lékařů. Uchovávání screeningových karet starších pěti let bylo podle úřadu v rozporu s povinností správce osobních údajů uchovávat osobní a citlivé údaje pouze po dobu nezbytnou k účelu jejich zpracování.

V archivech nemocnic by kartičky mohly být až 100 let s ohledem na skartační lhůtu podle zákona o archivnictví. Proto ministerstvo zdravotnictví vyhláškou upřesnilo, že kartičky jsou žádanky, tedy zdravotnická dokumentace, a ta se ze zákona po pěti letech likviduje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy