Zastavit šíření falešných zpráv i ochránit volby. Vnitro a Facebook začnou co nejdřív spolupracovat

Lukáš Prchal Markéta Šrajbrová Lukáš Prchal, Markéta Šrajbrová
23. 2. 2017 5:30
Ministerstvo vnitra chce kvůli častým dezinformacím, které se šíří na sociálních sítích, spolupracovat s Facebookem. Proběhla už první schůzka. "Zatím ale nevíme, jak přesně ta spolupráce bude vypadat. Máme plány, ale nevíme, jestli vyjdou," řekl Aktuálně.cz zdroj z ministerstva vnitra. Začít chce však resort Milana Chovance co nejdříve, chce tak mimo jiné zabránit i možnému ovlivnění voleb. Falešné zprávy jsou i podle zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga jedním z nejpalčivějších problémů, kterým sociální sítě musí čelit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - České ministerstvo vnitra má v plánu spolupracovat s americkou společností Facebook. A to hlavně kvůli dezinformacím, které se skrze tuto sociální síť šíří. Schůzku mezi vnitrem a zástupkyní Facebooku Gabriellou Csehovou Aktuálně.cz potvrdil mluvčí resortu Jiří Korbel.

"Facebook může řadu věcí dělat zcela nezávisle na státu. My samozřejmě s ohledem na proběhlé jednání doufáme, že spolupráce začne co nejdříve," řekl mluvčí s tím, že konkrétní náplň spolupráce zatím není pevně stanovena. Další podrobnosti sdělit nechtěl.

Dobře informovaný zdroj z vnitra však doplnil, že i když budoucí spolupráce ještě nemá jasně danou podobu, měla by začít co nejdříve. "Jsme ve spojení, měli jsme schůzku. Máme plány, ale nevíme, jestli vyjdou," řekl Aktuálně.cz zdroj, který je obeznámen i s fungováním Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Právě to se na vnitru problematikou falešných informací zabývá. "Bylo by dobré, kdybychom to dotáhli," dodal.

Zdroj z vnitra nevylučuje, že by spolupráce s Facebookem mohla vypadat podobně jako ve Francii či Německu, kde už kontakty mezi státem a sociálními sítěmi fungují. Tyto země se podobně jako Česko připravují na důležité volby a mají také obavy z toho, že by je mohly dezinformační kampaně ovlivnit.

V praxi by to podle představ vnitra mohlo chodit následovně: uživatelé Facebook upozorní na příspěvek, který podle něj obsahuje dezinformace. Sociální síť pak podezřelou zprávu pošle do nezávislého centra, které informace vyhodnotí. Kdo by se této role ujal, není zatím jasné. 

Když prověřování ukáže, že informace není pravdivá, Facebook ji označí tak, aby bylo zřejmé, že zpráva neobsahuje pravdivé informace. Zároveň by mohl uživatele odkázat na internetové zdroje, kde budou moci ověřit skutečný stav. 

Sociální síť na otázky redakce, zda její zástupci jednali s českými úřady, dosud neodpověděla. Ředitelka veřejné politiky Facebooku pro střední a východní Evropu Gabriella Csehová však v nedávném rozhovoru Aktuálně.cz řekla, že se podobnými problémy zabývá.

"Nasloucháme naší komunitě a začali jsme jednat s dalšími globálními partnery. Připravenost Francouzů nám umožňuje začít s testováním tam. Očekáváme, že brzy oznámíme pokusy i v dalších zemích, ale je příliš brzy bavit se o detailech," prohlásila. Nechtěla však potvrzovat, zda už jednala s českými úřady.

Expert: Ovlivní to jen nerozhodnuté

Podle Josefa Šlerky, vedoucího oboru Studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, je nový záměr ministerstva a Facebooku důležitý. "A má to šanci pomoct a bude to mít vliv na ty, kteří jsou v pozici nerozhodnutých a nemají na některou informaci jasně daný názor. Ty, co mají názor jasný, to neovlivní, protože i nadále budou navštěvovat stránky, kde se falešné zprávy publikují a budou jim i tak věřit," vysvětlil Šlerka. Iniciativa podle něj může šíření jednotlivých dezinformací zastavit nebo alespoň zpomalit.

"Šíření dezinformací začalo Facebooku narušovat důvěru v tu síť, a proto to chtějí řešit. Ale otázkou je, jak to bude technicky ošetřené. Jestli ty informace a zprávy budou označovat jako méně důvěryhodné, jestli se nebudou moci dále aktivně šířit nebo jestli je bude vídat méně lidí v těch sítích," dodává Šlerka s tím, že touto otázkou se nezabývá jen Česko, ale celý svět. Jednou z možností podle něj je znemožnit sdílení zpráv obsahujících dezinformace.

Obavy z možného ovlivnění voleb po celém světě se začaly šířit poté, co USA otevřeně obvinily Rusko z hackerských útoků na Demokratickou stranu a z ovlivňování voleb. Něčeho podobného se obává nyní i Francie nebo Německo, jejichž tajné služby už veřejně oznámily, že se zemím nevyhnou pokusy ovlivnit volby, a to právě i prostřednictvím dezinformací.

Falešné zprávy jsou jedním z nejpalčivějších problémů, kterým musí Facebook čelit, i podle zakladatele této sociální sítě Marka Zuckerberga.

Nechápu, co komu na Centru proti dezinformacím vadí, říká Petr Honzejk. Nemyslím si, že by úředníci měli vybírat pravdu, oponuje Ivan Bartoš /Piráti/. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 24 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 53 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy