Extrémně teplý víkend trhl rekord, slunce vystřídá déšť

Dagmar Honsová, Meteopress
14. 11. 2010 18:00
V týdnu přibyde oblačnosti a deště, k zimě to má však ještě hodně daleko
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Simona Holecová

Česká republika - Teplé jihozápadní a jižní proudění přináší nadprůměrné teploty až o 10 °C oproti dlouhodobému normálu. Odpolední teploty tohoto víkendu proto odpovídaly zářijovým hodnotám.

Pád letitých rekordů

Také v neděli, stejně jako v sobotu, místy padly teplotní rekordy. Ty dosavadní, které byly převážně z roku 1962, převýšily až o 6 °C.

V Praze na Karlově vyšplhala teplota odpoledne na 21,2 stupně Celsia, dosavadní nejvyšší teplota byla z roku 1926 a činila 16,7 stupně.

V Plzni bylo v neděli kolem poledne 19,2 (předchozí rekord z roku 2006 byl 13,2), v Ústí nad Labem - Kočkově bylo 14,8 (v roce 2006 tu měli 12,7 °C).

V Chebu vyšplhal teploměr odpoledne až k 17 stupňům (předchozí rekord zněl 11,5), v Doksanech byl rekordní zápis z roku 2006 15,2 °C, avšak v neděli odpoledne se změnil na historických 19 stupňů.

Teď začne pršet

Nový týden už přinese ochlazení, teploty i nadále zůstanou nadprůměrné

Během pondělního odpoledne začne počasí u nás ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu od západu, která přinese přibývání oblačnost s deštěm.

V pondělí bude zpočátku dne polojasno, ojediněle zataženo nízkou oblačností a mlhavo, odpoledne od západu až zataženo s občasným deštěm. Odpolední teploty vystoupí na 11 až 15 °C.

Od úterý do čtvrtka očekáváme převážně velkou oblačnost, na většině území s deštěm nebo přeháňkami. Odpolední teploty se budou nejčastěji zastavovat v intervalu 8 až 13 °C, na Karlovarsku a Ústecku kolem 6 °C.

Konec týdne bude ve znamení oblačné oblohy s přeháňkami a odpoledními teplotami mezi 6 až 10 °C.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy