Extrémně horký pátek vrcholí, večer nás zchladí bouřky

ČTK Dagmar Honsová, Meteopress, ČTK
26. 8. 2011 14:50
Teplotní rekordy padají, tak horký den jsme naposledy zažili před 399 dny
Naprosto přeplněné pražské koupaliště zachytil fotograf agentury Reuters ve čtvrtek 25. srpna 2011.
Naprosto přeplněné pražské koupaliště zachytil fotograf agentury Reuters ve čtvrtek 25. srpna 2011. | Foto: Reuters

Česká republika - Zřejmě nejteplejší den roku právě prožívá celé Česko, už brzy nás však čeká prudké ochlazení a bouřky.

Teplé jihozápadní proudění ukončí přechod studené fronty, která začne počasí ovlivňovat od západu v noci na sobotu. Do té doby se budou teploty šplhat až k 36 °C, neochladíme se ani na horách, kde v 1000 m očekáváme 29 °C.

Na Moravu a do Slezska dorazí bouřky během sobotního odpoledne. Na frontě se mohou ojediněle vyskytnout silné bouřky doprovázené krupobitím, přívalovým deštěm a nárazy větru kolem 75 km/h.

Pozor na bouřky a krupobití

Sobota tak bude na východě republiky ve znamení velmi silných bouřek s krupobitím a vichřicí, bouře mohou potrápit i Vysočinu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu.

Silný déšť, hromy a blesky zasáhnou také Vysočinu, během noci na neděli se ale počasí uklidní. Přesto mohou přívalové deště místy rozvodnit malé toky a může také dojít k zatopení sklepů.

Už padlo více než 100 teplotních rekordů

Tak teplý den, jako je pátek, jsme naposledy zažili před 399 dny, tj. 22. července, kdy se průměrná denní teplota v Praze-Libuši pohybovala na 26 °C.

Letošní průměrné denní teploty budou zřejmě ještě vyšší. Už ráno bylo teplé - nejnižší ranní teploty se nejčastěji pohybovaly mezi 23 až 17 °C. V 8 hodin ráno například Brod nad Dyjí hlásil letní teplotu, tj. 25 °C.

Od začátku tohoto týdne bylo překonáno už více než 100 dosavadních teplotních rekordů na stanicích, kde se měří alespoň 30 let.

Nejvyšší teplotu naměřil na začátku týdne Byňov s 35 °C, v druhé polovině ho pak následovala Strážnice s 34,8 a 33 °C.

Také v pátek očekáváme mnoho teplotních rekordů - dokonce by měl padnout i ten v pražském Klementinu, který je z roku 1992, tehdy tam naměřili 31,6 °C.

Kvůli vedru zavedla Správa železniční dopravní cesty na téměř 50 kilometrech tratí kvůli vedrům pomalé jízdy vlaků. Vysoké teploty totiž roztahují kolejnice.

"Po uvážení jednotlivých traťmistrů jsou zaváděny tzv. pomalé teplotní jízdy. Jde o bezpečnostní a preventivní opatření. O případném dalším snižování rychlostí z důvodu bezpečnosti bude rozhodnuto dle klimatických podmínek," vysvětlil mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Rychlostní omezení se týkají Brněnska, Liberecka, Plzeňska a Olomoucka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy