reklama
 
 

Extremisté vyrukují na gaye a lesby. Policie zasáhne

25. 6. 2008 14:00
Policisté tají, kolik nasadí lidí na "duhový" pochod

Brno - Z poklidné a veselé výzvy k toleranci gayů a leseb se stala záminka ke střetu neonacistů a jejich odpůrců. První takzvaný duhový pochod homosexuálů v Česku, budou proto v sobotu v centru Brna chránit stovky policistů.

Kolik přesně budou mít policisté v ulicích Brna lidí, tají státní policie i městští strážníci. Prý kvůli bezpečnosti.

Stejně tak ani jeden tábor extremistů neuvádí, kolik se jich do Brna chystá. Účastníků queer parade, jak se anglicky průvodům gayů a leseb říká, je oficiálně nahlášeno tři sta.

Shromáždí se v sobotu odpoledne v jednu hodinu na Náměstí Svobody, ve dvě hodiny barevný průvod vyrazí brněnskými ulicemi.

Čtěte také: Brnem projde první průvod homosexuálů v Česku

Národní odpor: S klidnou sobotou nepočítejte

Organizace Antifa se rozhodla účastí přímo v průvodu podpořit myšlenku rovných příležitostí pro gaye a lesby. Pro neonacisty to je vedle samotného průvodu další důvod, proč se na akci vydat. Vedle odporu proti homosexuálům se tak dají očekávat i potyčky mezi antifašisty a jejich odpůrci.

„Ukažme společně těmto sexuálním deviantům, kam až sahá naše trpělivost a tolerance vůči jejich požadavkům," vyzývá na svých stránkách k protestu proti queer parade nacionalistické hnutí Národní odpor.

„Organizátoři si zajisté představují klidný průběh celé jejich přisprostlé, a slušné lidi urážející, akce. Jsme to právě my, kdo je musí vyvést z omylu a klidnou sobotu jim za žádnou cenu nedopřát," pokračuje výzva.

Národní odpor doporučil i konkrétní ustrojení pro odpůrce homosexuálů - černý oděv, přes hlavu kapuci a na oči černé brýle.

Antifa zase upozornila, že vedle „přehlídky lidí, kteří se rozhodli neskrývat svou homosexuální orientaci, v Brně uvidíme i přehlídku nenávisti, puritánství a náboženské demagogie".

Policisté: Kolik nás bude? Neřekneme

Policisté svolávání neonacistů i antifašistů stále monitorují, zatím ovšem nemají informace, kolik asi odpůrců akce bude. Přesnější čísla i pokyny k sobotnímu dni prý budou mít až ve čtvrtek nebo v pátek.

Ani poté je ale zřejmě nezveřejní. „Z bezpečnostních důvodů by nebylo dobré dopředu říkat, kolik a kam nasadíme policistů. Extremisté by se na to mohli připravit. Také nechceme, aby se na zásah chodili dívat lidé jako na nějakou atrakci," uvedla mluvčí brněnské policie Andrea Procházková.

Její kolegyně z městské policie byla sdílnější. „Strážníků nasadíme určitě několik desítek," sdělila mluvčí brněnské městské policie Denisa Kapitančíková.

Obvykle bývá na akcích, kde se předpokládá sraz neonacistů a antifašistů, minimálně jeden příslušník bezpečnostních složek na dva extremisty. Policie běžně nasazuje jezdce na koních, těžkooděnce, vyjednávače v civilu, ve velmi napjatých situacích i vrtulníky či vodní děla.

„Každopádně počítáme s odpovídajícími bezpečnostními opatřeními. Budou zastoupeny všechny naše složky," řekla Procházková.

Policisté ve spolupráci se strážníky budou dohlížet na bezpečnost účastníků queer parade, usměrňovat davy a dělit od sebe různé názorové skupiny.

„Budeme také usměrňovat dopravu a pokud to bude nutné, je možné, že v reakci na konkrétní situaci uzavřeme nějakou ulici," sdělila Kapitančíková.

Pořadatelé: Chtějí se jen zviditelnit

Pořadatele první české queer parade odpor neonacistů vůči průvodu nepřekvapil. „Mají v nás nového nepřítele. Uvítali naši akci jako příležitost ke zveřejnění, to je jasné," říká mluvčí queer parade Jolana Navrátilová.

Podobné výpady proti průvodům homosexuálů jsou podle Navrátilové běžné například v katolickém Polsku. V zemích západní Evropy je přítomnost neonacistů na akcích homosexuálů spíš výjimkou.

Proti queer parade nic nemá brněnský magistrát. Proti nevystoupili ani lidovci sedící v koalici. Zelení dokonce akci vyjádřili přímou podporu a zároveň odsoudili na přehlídku se chystající neonacisty.

„Zasadím se o to, aby k narušení legálního shromáždění za otevřenost a toleranci vůbec nemohlo dojít. Policie a úřady musí být na provokace neonacistů dobře připraveny a v případě potřeby musí včas zasáhnout," prohlásil náměstek brněnského primátora za zelené Martin Ander.

autor: Lenka Smyčková | 25. 6. 2008 14:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama