Extremisté chtěli unášet Židy i útočit na elektrárny

Domácí Domácí
5. 11. 2009 8:04
Ve výpovědi to prý vypověděl jeden ze zakladatelů White Justice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Pavec

Praha - Krajně pravicová organizace White Justice se na jihu Čech připravovala na provedení teroristických útoků.

Napsala to MF Dnes s odvoláním na informace z utajených webových stránek a výpovědí zadržených extremistů.

"Šlo nám o změnu řádu. Tady je demokracie a my jsme pravicoví extremisté," citoval deník profesionálního vojáka a jednoho ze zakládajících členů organizace Lukáše Sedláčka.

Podle něj se připravovali útoky na policisty či "vysoce postavené Židy". V jejich plánech figurovaly i útoky na elektrárny.

Jako teroristé z RAF

Kvůli tomu Sedláček uspořádal celkem čtyři výcvikové kempy. "Vycvičil jsem třicet lidí. Naučili se boj zblízka, se zbraní i beze zbraně. Diverzní činnost a gerilový boj. Ti lidé se cvičili proti živým i neživým cílům. Třeba podpalovat auta, ničit majetek a tak dále," řekl policii.

Struktura i výcvik organizace podle listu připomíná levicovou teroristickou organizaci Frakce Rudé armády (RAF), která působila v 70. a 80. letech. Měla na svědomí vraždy, únosy a bombové útoky.

Policie extremisty zatkla koncem října při sérii razií. Ředitel Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta posléze vysvětlil, že v bytech zadržených osob policisté našli materiály s neonacistickou, či přímo rasistickou tématikou.

Podle něj tito lidé přispívali na webové stránky neonacistické organizace White Justice, na nichž se mimo jiné objevilo video s nácvikem bojových umění a zacházení se zbraněmi.

Osmnáct z celkových 24 zadržených policisté obvinili z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

 

Právě se děje

Další zprávy