Prodej drog se přesouvá z ulic na internet, extáze zažívá v Evropě renesanci, tvrdí studie

Domácí Domácí
Aktualizováno 31. 5. 2016 13:36
Podle evropské studie agentury EU pro drogy se drogový trh mění. Na výsluní se vrací MDMA, tedy extáze, a rozšiřuje se i trh. Ten se začíná přesouvat na internet. Rozšiřuje se i trh s opioidy, kdy novými druhy drogy se lze předávkovat i při "mikrodávkách". V Česku klesá počet uživatelů marihuany, podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila jich je ale stále dost.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Drogový trh se podle nejnovějšího výzkumu agentury EU pro drogy (EMCDDA) mění. Renesanci zažívá MDMA, tedy "taneční droga" extáze. "Extáze je nyní mnohem čistší, než bývala dříve," upřesnil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil s tím, že prodejci a výrobci drogy se tím pokouší "zlepšit" jméno drogy.

V Evropě podle studie za poslední rok užilo MDMA 2,1 milionu mladých dospělých (15–34 let), což představuje 1,7 % této věkové skupiny. V Česku to je 6 procent lidí od 15 do 64 let a mladí dospělí představují z této části více než polovinu.

Podle zprávy EMCDDA jsou to známky toho, že popularita drogy začíná růst jak u stávajících, tak u nových mladých uživatelů. "Je třeba zaměřit se na novou populaci uživatelů, kteří mohou užívat produkty s vysokým obsahem drogy, aniž by plně chápali rizika s tím spojená," uvedl Ředitel agentury EMCDDA Alexis Goosdeel.

Nebezpečí představuje i nové "tržní prostředí" obchodu s drogami. Tím se stal internet, kde lze nakupovat či prodávat nelegální drogy. "Drogy lze sehnat buď na dostupných serverech, které prodávají léky, ale také na utajovaných webech, které prodávají nejčastěji MDMA a konopí, a roli hrají také sociální sítě," komentovala další zástupkyně agentury Linda Montanariová na tiskové konferenci v Praze.

Rozšiřuje se i trh s opioidy. "Vznikají stále nové druhy opioidů a předávkování jimi může přijít snadněji," říká Vobořil. V Evropě opioidy užívá zhruba 1,3 milionu lidí a je u nich i největší úmrtnost. V Evropě ročně zemře v důsledku jejich užívaní, zejména heroinu, téměř 7000 lidí. V Česku na opioidy v roce 2014 připadalo 1,4 - 1,8 uživatele na tisíc obyvatel.

Podle Jindřicha Vobořila v Česku nepřibývá nakažených HIV nebo žloutenkou u nitrožilních uživatelů drog, zejména tedy opioidů. Úmrtnost v důsledku užívání heroinu a jiných opiátů je ale podle něj v porovnání s užíváním legálních drog jako alkoholu a tabáku nízká.

Česko patří i na špici mezi užíváním konopí. "Počet uživatelů marihuany klesá, stále jich je ale hodně," říká Vobořil. Podle evropské studie konopí v roce 2014 užilo 28 procent Čechů.

Amfetaminové drogy v Česku v roce 2014 užilo 2,6 procenta lidí ve věku od 15 do 64 let. U nás je stále nejoblíbenější pervitin. Perník, jak se droze přezdívá, je oblíbený i v Německu a v severských státech. Naopak na jihu a západě je u uživatelů oblíbenější kokain.

Do prevence a léčby závislosti na alkoholu, tabáku, nelegálních drogách a hraní by mělo v Česku putovat procento z výnosu z daní za tabák, alkohol a hazard. Navrhne to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. "Protidrogová politika se nedá dělat bez peněz," řekl Vobořil s tím, že  je "škoda protikuřáckého zákona", který nyní ve Sněmovně neuspěl.

 

Právě se děje

Další zprávy