Exšéfa ODS na jihu Moravy opět prověřuje policie

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
11. 7. 2010 6:30
Milan Venclík čelí trestnímu oznámení za křivé svědectví, které podal brněnský soudce
Milan Venclík
Milan Venclík | Foto: Jan Langer

Praha - Policisté začali prověřovat, zda bývalý šéf jihomoravské ODS a politik opředený korupčními  aférami Milan Venclík křivě vypovídal u soudu.

"V současné době byly v této věci zahájeny úkony trestního řízení. Prověřuje se, zda byl nebo nebyl spáchán trestný přečin křivé výpovědi," uvedl mluvčí městského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský.

V následujících měsících by pak policie měla rozhodnout, zda bývalého kandidáta na hejtmana obviní, nebo dá celou věc k ledu.

Jde o případ, kdy Venclík svědčil v dlouholetém sporu s brněnským podnikatelem Ladislavem Gažim. Trestní oznámení, kvůli němuž je Venclík prověřován, podal brněnský soudce Martin Vrbík

"To je pro mě úplná novinka, takže nejsem schopen komentáře. Je dobře, že se to prošetřuje, jelikož se ukáže, že by měl být prošetřován někdo jiný," reagoval pro Aktuálně.cz Venclík.

Šest let zpátky...

Skandál vypukl deset dní před krajskými volbami v roce 2004, když podnikatel Gaži obvinil Venclíka, že od něj politik koupil budovy a pozemky za více než dvanáct a půl milionu korun, ale zaplatil mu jen necelé dva miliony.

Gažiho obvinění se však nepotvrdilo a Venclík po několika letech pak zažaloval Gažiho za pomluvu. Brněnský městský soud ale letos v březnu žalobu zamítl a soudce Martin Vrbík dal pro křivou výpověď trestní oznámení na Venclíka.

Ten totiž u soudu tvrdil, že pozemky, o něž se pře s Gažim, byly ve špatném stavu a za víc nestály.

Na pomoc si pozval i realitního makléře, který prodej zprostředkovával a ten havarijní stav dosvědčil. Jak ale ukázaly fotografie z doby, kdy se měl prodej uskutečnit, byly budovy v dobrém stavu a nad Venclíkem i makléřem visí obvinění, že u soudu lhali.  

Policii se na stůl kauza dostala až minulý týden, ač trestní oznámení podal soudce už v březnu. Proti rozsudku se totiž odvolal státní zástupce a celá věc se tím zdržela.

Milan Venclík - kandidát na jihomoravského hejtmana ODS.
Milan Venclík - kandidát na jihomoravského hejtmana ODS. | Foto: Attila Racek

Drtivá prohra mu vaz nezlomila

Venclík byl lídrem jihomoravské kandidátky do krajských voleb dvakrát po sobě. Jihomoravskou ODS v krajských volbách v roce 2008 ale dovedl k drtivé porážce. S necelými šestnácti procenty skončili občanští demokraté až třetí za ČSSD a KDU-ČSL.

Analytici soudili, že vinu na špatném výsledku má i osoba lídra. Vždy těsně před volbami totiž kolem něj vypukl korupční skandál.

Zatímco v roce 2004 šlo o nařčení ze zpronevěry sponzorských darů, které strana dostávala za různé protislužby a aféru s Gažim, v roce 2008 před volbami  zase média zveřejnila nahrávku, podle které ODS skrytě sponzorovala brněnská stavební firma, jíž Venclík přihrával zakázky.

Obvinění se u soudu nakonec neprokázala.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy