Exšéf žalobců Veselý bude předsedou soudu, rozhodla Válková

ČTK ČTK
27. 1. 2015 14:25
Ministryně spravedlnosti Helena Válková jmenovala Víta Veselého do funkce předsedy Okresního soudu v Novém Jičíně i přesto, že jeho nominaci dříve zrušila.
Ministryně spravedlnosti Helena Válková.
Ministryně spravedlnosti Helena Válková. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Někdejší nejvyšší státní zástupce Vít Veselý se stane předsedou Okresního soudu v Novém Jičíně. Do funkce ho jmenovala ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Informoval o tom tiskový odbor ministerstva.

Válková přitom původně Veselého nominaci zamítla a nařídila výběrové řízení na šéfa soudu zopakovat. Komise ho však doporučila i napodruhé. "Paní ministryně jmenovala Víta Veselého předsedou Okresního soudu v Novém Jičíně s účinností od 1. února 2015," sdělilo ministerstvo bez dalších podrobností.

Na to, že čtyřiašedesátiletý Veselý uspěl i v opakovaném konkurzu, upozornila počátkem ledna Mladá fronta Dnes. Deník připomněl, že Válková původně odmítla Veselého jmenovat poté, co Soudcovská unie i soudcovská rada z Nového Jičína upozorňovaly, že konkurz je kvůli klientelistickým vazbám v justici ušitý Veselému na míru.

Kritici poukazovali i na to, že Veselý by se o post vůbec neměl ucházet, protože v minulosti opakovaně působil jako předseda a místopředseda u různých soudů.

V nové výběrové komisi zasedl i náměstek Válkové Robert Pelikán. Ministryně poté vzkázala, že bylo vyvinuto maximální úsilí, aby ani průběh konkurzu, ani nepodjatost členů komise nemohla být zpochybněna.

Veselý byl nejvyšším státním zástupcem od dubna 1997 do ledna 1999, kdy ho vláda tehdejšího premiéra a současného prezidenta Miloše Zemana odvolala pro nedostatečnou aktivitu. Veselý v té souvislosti uvedl, že po dobu svého působení ve funkci "snad neudělal tolik chyb", aby musel být odvolán. Tehdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl však kontroval tím, že kdo toho moc nedělá, ten mnoho chyb nenadělá.

 

Právě se děje

před 46 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy