Exšéf VZP má novou práci v jedné z největších nemocnic

Radek Nohl Radek Nohl
25. 3. 2013 17:08
Pavel Horák se po svém odchodu z čela nemocnice vrátil zpět k profesi lékaře
Pavel Horák, bývalý ředitel VZP, nyní opět lékař.
Pavel Horák, bývalý ředitel VZP, nyní opět lékař. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý ředitel VZP Pavel Horák si dva měsíce po odchodu z čela největší tuzemské zdravotní pojišťovny našel novou práci.

Po letech, kdy vyměnil lékařský plášť za šéfování fakultním nemocnicím a Všeobecné zdravotní pojišťovně, se vrátil zpět k doktorské profesi.

Od února pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici jako řadový lékař a kromě toho působí i na lékařské fakultě. Horák řekl, že žádnou jinou nabídku nedostal a údajně o nic ani nebojoval.

"Po ukončení pracovního poměru ve VZP se vrátil na své původní pracoviště, kde působí jako lékař," uvedla ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Dana Jurásková.

Informaci přinesly též Lidové noviny.

Žádné nabídky jsem nedostal, řekl Horák

Horák nyní pracuje na III. interní klinice, která se specializuje zejména na endokrinologii, tedy diagnózu a léčbu žláz - třeba štítné žlázy nebo slinivky břišní. 

Nový ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Nový ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: ČTK

"Jsem povoláním lékař a kancelářská práce pro mne měla smysl v době, kdy jsem si myslel, že mohu být prospěný v širším záběru," řekl Aktuálně.cz Horák. "Jinou práci nemám. Žádné nabídky jsem nedostal ani jsem se po nich nepídil," dodal exšéf VZP. 

V čele pojišťovny skončil ke konci listopadu loňského roku. Podle svých slov byl jeho odchod součástí politické dohody, a tak na jeho místo nastoupil Zdeněk Kabátek.

Po svém odchodu měl Horák nárok na vyplacení odchodného ve výši 1,26 milionu korun. V posledním období pobíral hrubý příjem 210 měsíčně, teď bude mít méně. Průměrný plat ve fakultní nemocnici se pohybuje okolo 47 tisíc korun.

Oddlužení VZP i volání s lobbistou

Horák během své kariéry řídil kromě Všeobecné fakultní nemocnice i Nemocnici Na Bulovce a Thomayerovu nemocnici. Poté vedl sedm let VZP. Před jeho nástupem do čela podle něj pojišťovna vždy ztratila vše, co vybrala a ještě byla v dluzích.

"Během roku byly dluhy splaceny, během dvou let konjuktury jsme vytvořili rezervy, které vystačily na tři roky krize. I to bylo málo," podotkl Horák. 

Působení Horáka ve VZP ale nebylo úplně bez problémů. Pod tlakem byl například kvůli projektu elektronických zdravotních knížek IZIP, který pojišťovna přestala financovat poté, co do něj investovala zhruba dvě miliardy korun. 

Deník Aktuálně.cz před časem upozornil na to, že si volal s lobbistou Romanem Janouškem v době, kdy se rozhodovalo o milionech pro jeho spřátelenou firmu.

Diskutujte o zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

Další zprávy