Exšéf věznic: Ať Válková vyřídí rozklad, nebo podám žalobu

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2014 19:19
Petr Dohnal podal rozklad proti svému odvolání z čela Vězeňské služby. Ministryně prý jeho vyřízení účelově odkládá.
Petr Dohnal.
Petr Dohnal. | Foto: Vězeňská služba

Praha - Odvolaný ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal vyzve ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO), aby vyřídila jeho rozklad proti odvolání. Pokud tak neučiní, podá na ministerstvo žalobu pro nečinnost. Řekl dále, že Válková nadále prohlubuje nezákonný stav, který sama vyvolala.

Podle vyjádření ministryně má Dohnal na podání žaloby právo, trvá však na tom, že Vězeňská služba za jeho vedení nenakládala s veřejnými prostředky dle zákona.

"Ocitl jsem se v právním vakuu, které české zákony neznají a nepřipouštějí. Trvá to už čtyři měsíce a nikdo to neřeší," uvedl Dohnal.

"Nemohl jsem být fakticky převeden do záloh nebo ustanoven na jiné služební místo. Jsem doma, ačkoliv jsem stále příslušníkem Vězeňské služby," popsal.

Válková přerušila řízení o rozkladu v polovině července, a to týden před uplynutím lhůty, v níž měla ministryně rozhodnout. Ministerstvo zdůvodnilo přerušení tím, že čeká na rozhodnutí o rozkladu od Generální inspekce bezpečnostních sborů, který počátkem července podalo současné vedení Vězeňské služby ohledně údajně předražené zakázky z Dohnalovy éry.

Kdy a zda vůbec bude řízení o rozkladu pokračovat, bude podle ministerstva záviset na výsledcích prověřování podezřelých zakázek.

Vězeňská služba tvrdí, že podle nezávislého auditu byla zakázka na dodávku kuchyňských technologií za 22 milionů korun předražena o desítky procent.

Dohnal: Válková rozhodnutí schválně odkládá

Podle Dohnala však Válková rozhodnutí o rozkladu pouze účelově oddaluje. Údajně předražené vězeňské zakázky s ním prý nijak nesouvisí. Zdůraznil, že není ani podezřelý, ani stíhaný. Už dříve navíc podotkl, že všechny obdobné zakázky podléhají schválení ministerstva spravedlnosti.

Ministerstvo se v pátek večer proti tvrzení o neodůvodněných průtazích v řízení ohradilo. Prodloužení doby pro vydání rozhodnutí bylo způsobeno Dohnalovým doplněním rozkladu a kvůli podání trestního oznámení.

"Musíme vyčkat, s jakým výsledkem šetření GIBS proběhne," uvedla v ČT Válková. Zdůraznila, že si je stoprocentně jistá, že Vězeňská služba za Dohnalova vedení nenakládala s veřejnými prostředky tak, jak to ukládá zákon.

"Nepřipustím, aby se v mém resortu tímto způsobem plýtvalo s veřejnými prostředky, aby se investovaly podezřelým způsobem," dodala. Kromě dříve zmiňovaných investic na kuchyňské zařízení a eskortní autobusy zmínila i nedostatečnou kontrolu stavby ve věznici v Bělušicích. Podle ní se na stavbě používaly jiné materiály, než měly. Hrozí navíc, že se budou muset vracet evropské peníze.

Válková Dohnala odvolala v dubnu

Ministryně Dohnala odvolala v dubnu. Zdůvodnila to údajnými problémy v hospodaření vězeňství i ztrátou důvěry v to, že by dokázal vězeňství reformovat.

Podle Dohnala však postupovala nezákonně. Argumentuje také tím, že mu Válková klade za vinu i údajné nesrovnalosti z let, kdy ještě v čele Vězeňské služby nestál.

Bezpečnostní sbor nyní vede Pavel Ondrášek. Ten po svém nástupu zrušil místo prvního náměstka obsazené Marianem Prokešem, který se předtím postavil za Dohnala a kritizoval Válkovou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 6 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy