Exšéf věznic: Ať Válková vyřídí rozklad, nebo podám žalobu

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2014 19:19
Petr Dohnal podal rozklad proti svému odvolání z čela Vězeňské služby. Ministryně prý jeho vyřízení účelově odkládá.
Petr Dohnal.
Petr Dohnal. | Foto: Vězeňská služba

Praha - Odvolaný ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal vyzve ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO), aby vyřídila jeho rozklad proti odvolání. Pokud tak neučiní, podá na ministerstvo žalobu pro nečinnost. Řekl dále, že Válková nadále prohlubuje nezákonný stav, který sama vyvolala.

Podle vyjádření ministryně má Dohnal na podání žaloby právo, trvá však na tom, že Vězeňská služba za jeho vedení nenakládala s veřejnými prostředky dle zákona.

"Ocitl jsem se v právním vakuu, které české zákony neznají a nepřipouštějí. Trvá to už čtyři měsíce a nikdo to neřeší," uvedl Dohnal.

"Nemohl jsem být fakticky převeden do záloh nebo ustanoven na jiné služební místo. Jsem doma, ačkoliv jsem stále příslušníkem Vězeňské služby," popsal.

Válková přerušila řízení o rozkladu v polovině července, a to týden před uplynutím lhůty, v níž měla ministryně rozhodnout. Ministerstvo zdůvodnilo přerušení tím, že čeká na rozhodnutí o rozkladu od Generální inspekce bezpečnostních sborů, který počátkem července podalo současné vedení Vězeňské služby ohledně údajně předražené zakázky z Dohnalovy éry.

Kdy a zda vůbec bude řízení o rozkladu pokračovat, bude podle ministerstva záviset na výsledcích prověřování podezřelých zakázek.

Vězeňská služba tvrdí, že podle nezávislého auditu byla zakázka na dodávku kuchyňských technologií za 22 milionů korun předražena o desítky procent.

Dohnal: Válková rozhodnutí schválně odkládá

Podle Dohnala však Válková rozhodnutí o rozkladu pouze účelově oddaluje. Údajně předražené vězeňské zakázky s ním prý nijak nesouvisí. Zdůraznil, že není ani podezřelý, ani stíhaný. Už dříve navíc podotkl, že všechny obdobné zakázky podléhají schválení ministerstva spravedlnosti.

Ministerstvo se v pátek večer proti tvrzení o neodůvodněných průtazích v řízení ohradilo. Prodloužení doby pro vydání rozhodnutí bylo způsobeno Dohnalovým doplněním rozkladu a kvůli podání trestního oznámení.

"Musíme vyčkat, s jakým výsledkem šetření GIBS proběhne," uvedla v ČT Válková. Zdůraznila, že si je stoprocentně jistá, že Vězeňská služba za Dohnalova vedení nenakládala s veřejnými prostředky tak, jak to ukládá zákon.

"Nepřipustím, aby se v mém resortu tímto způsobem plýtvalo s veřejnými prostředky, aby se investovaly podezřelým způsobem," dodala. Kromě dříve zmiňovaných investic na kuchyňské zařízení a eskortní autobusy zmínila i nedostatečnou kontrolu stavby ve věznici v Bělušicích. Podle ní se na stavbě používaly jiné materiály, než měly. Hrozí navíc, že se budou muset vracet evropské peníze.

Válková Dohnala odvolala v dubnu

Ministryně Dohnala odvolala v dubnu. Zdůvodnila to údajnými problémy v hospodaření vězeňství i ztrátou důvěry v to, že by dokázal vězeňství reformovat.

Podle Dohnala však postupovala nezákonně. Argumentuje také tím, že mu Válková klade za vinu i údajné nesrovnalosti z let, kdy ještě v čele Vězeňské služby nestál.

Bezpečnostní sbor nyní vede Pavel Ondrášek. Ten po svém nástupu zrušil místo prvního náměstka obsazené Marianem Prokešem, který se předtím postavil za Dohnala a kritizoval Válkovou.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy