Exředitel litoměřické věznice Líbal dostal za korupci podmínku. Stal jsem se nežádoucí osobou, říká

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2016 13:55
Soud potrestal někdejšího ředitele vazební věznice v Litoměřicích Tomáše Líbala za podplácení a nedovolené ozbrojování tříletou podmínkou. Podle soudu nabídl úplatek tehdejšímu řediteli vězeňské služby Pavlu Ondráškovi. Líbal ale vinu odmítá a tvrdí, že se stal nežádoucí osobou v momentě, kdy se ministryní spravedlnosti stala Helena Válková (ANO). Podle něj má celý případ politické pozadí.
Tomáš Líbal.
Tomáš Líbal. | Foto: ČTK

Tábor – Táborský soud v úterý uložil bývalému řediteli litoměřické vazební věznice Tomáši Líbalovi trest tři roky podmíněně za podplácení a nedovolené ozbrojování. Podle obžaloby Líbal loni v létě nabídl tehdejšímu řediteli vězeňské služby Pavlu Ondráškovi v zotavovacím zařízení Pracov na Táborsku úplatek. Líbal jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že celý případ má politické pozadí. Rozsudek není pravomocný, Líbal se proti verdiktu na místě odvolal.

"Očekával jsem samozřejmě osvobozující rozsudek. Jak tvrdím od začátku, já jsem tím poškozeným v této kauze. Proto jsem se odvolal a stejným způsobem se hodlám hájit i dál," uvedl po rozsudku Líbal. Podle obhajoby obžaloba stojí na křivém obvinění. "Případ je absurdní. Pokud dojde k politickým změnám, musí někteří lidé z různých funkcí odejít, nebo jsou k tomu donuceni," uvedl dnes před soudem Líbal. V minulosti byl ekonomickým náměstkem vězeňské služby. Líbal tvrdí, že se stal nežádoucí osobou v momentě, kdy se ministryní spravedlnosti stala Helena Válková (ANO).

Státní zástupce Roman Tibitanzl navrhoval pro obžalovaného nepodmíněný trest, kromě jiného i za trestný čin vydírání. Od toho soud nakonec ustoupil. "Důkazy, že by se obžalovaný dopustil vydírání, nejsou prokázány," uvedl předseda senátu táborského soudu Ondřej Kubů. Tibitanzl si vzhledem k tomu a také kvůli výši trestu ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá.

Líbal nepopírá, že s Ondráškem v Pracově jednali, ale tvrdí, že mluvili o agendě spojené s vězeňskou službou. Líbal uvedl, že jej pak ještě Ondrášek pozval na několik schůzek v Praze. Před nimi však už celou záležitost Ondrášek oznámil Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a jejich setkání si nahrával.

GIBS loni v srpnu Líbala zadržela a soud ho poslal do vazby. Tam obžalovaný strávil zhruba dva měsíce. Ondrášek loni v srpnu novinářům řekl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky vězeňské služby a že bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní. Podle Líbala však Ondrášek na funkci nestačil a řadu svých podřízených s letitou praxí zbytečně propustil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy