Exředitel litoměřické věznice Líbal dostal za korupci podmínku. Stal jsem se nežádoucí osobou, říká

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2016 13:55
Soud potrestal někdejšího ředitele vazební věznice v Litoměřicích Tomáše Líbala za podplácení a nedovolené ozbrojování tříletou podmínkou. Podle soudu nabídl úplatek tehdejšímu řediteli vězeňské služby Pavlu Ondráškovi. Líbal ale vinu odmítá a tvrdí, že se stal nežádoucí osobou v momentě, kdy se ministryní spravedlnosti stala Helena Válková (ANO). Podle něj má celý případ politické pozadí.
Tomáš Líbal.
Tomáš Líbal. | Foto: ČTK

Tábor – Táborský soud v úterý uložil bývalému řediteli litoměřické vazební věznice Tomáši Líbalovi trest tři roky podmíněně za podplácení a nedovolené ozbrojování. Podle obžaloby Líbal loni v létě nabídl tehdejšímu řediteli vězeňské služby Pavlu Ondráškovi v zotavovacím zařízení Pracov na Táborsku úplatek. Líbal jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že celý případ má politické pozadí. Rozsudek není pravomocný, Líbal se proti verdiktu na místě odvolal.

"Očekával jsem samozřejmě osvobozující rozsudek. Jak tvrdím od začátku, já jsem tím poškozeným v této kauze. Proto jsem se odvolal a stejným způsobem se hodlám hájit i dál," uvedl po rozsudku Líbal. Podle obhajoby obžaloba stojí na křivém obvinění. "Případ je absurdní. Pokud dojde k politickým změnám, musí někteří lidé z různých funkcí odejít, nebo jsou k tomu donuceni," uvedl dnes před soudem Líbal. V minulosti byl ekonomickým náměstkem vězeňské služby. Líbal tvrdí, že se stal nežádoucí osobou v momentě, kdy se ministryní spravedlnosti stala Helena Válková (ANO).

Státní zástupce Roman Tibitanzl navrhoval pro obžalovaného nepodmíněný trest, kromě jiného i za trestný čin vydírání. Od toho soud nakonec ustoupil. "Důkazy, že by se obžalovaný dopustil vydírání, nejsou prokázány," uvedl předseda senátu táborského soudu Ondřej Kubů. Tibitanzl si vzhledem k tomu a také kvůli výši trestu ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá.

Líbal nepopírá, že s Ondráškem v Pracově jednali, ale tvrdí, že mluvili o agendě spojené s vězeňskou službou. Líbal uvedl, že jej pak ještě Ondrášek pozval na několik schůzek v Praze. Před nimi však už celou záležitost Ondrášek oznámil Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a jejich setkání si nahrával.

GIBS loni v srpnu Líbala zadržela a soud ho poslal do vazby. Tam obžalovaný strávil zhruba dva měsíce. Ondrášek loni v srpnu novinářům řekl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky vězeňské služby a že bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní. Podle Líbala však Ondrášek na funkci nestačil a řadu svých podřízených s letitou praxí zbytečně propustil.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy