Exředitel průmyslovky odvolaný kvůli šikaně se dohodl se školou a magistrátem, žalobu stáhl

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2016 14:18
Soud schválil navržený smír mezi bývalým ředitelem Střední průmyslové školy Na Třebešíně Františkem Bártlem a školou a pražským magistrátem kvůli Bártlovu odvolání. Bártl skončil ve funkci kvůli případu šikany učitelky ze strany studentů. V případu šikany rozhodl soud minulý týden, kvůli nízkému věku chlapců však rozhodnutí nezveřejnil.
Bývalý ředitel Střední průmyslové školy v Praze Na Třebešíně František Bártl.
Bývalý ředitel Střední průmyslové školy v Praze Na Třebešíně František Bártl. | Foto: ČTK

Praha – Bývalý ředitel Střední průmyslové školy Na Třebešíně František Bártl se dohodl na smíru se školou a s pražským magistrátem, na které podal žalobu kvůli svému odvolání. V úterý to řekl jeho advokát u Obvodního soudu pro Prahu 10, který měl žalobu projednávat. Bártl byl magistrátem odvolán kvůli šikaně jedné z učitelek, které se zřejmě dopustili tři tehdejší studenti, v žalobě se domáhal zneplatnění odvolání. V případu šikany rozhodl soud minulý týden, kvůli nízkému věku chlapců však rozhodnutí nezveřejnil.

Soud navržený smír schválil. Proti smíru není přípustné odvolání, účinky má stejné jako pravomocný rozsudek soudu. "Soud má vždy vést účastníky ke smírnému řešení a až pak rozhodovat ve věci," řekla soudkyně Jana Hustedová.

V návrhu smíru je uvedeno, že "výkon funkce žalobce jako ředitele SPŠ Na Třebešíně skončil dohodou k 26. únoru 2016". Jeho pracovní poměr tedy podle rozhodnutí neskončil odvoláním, ale vzájemnou domluvou. Důvod bude změněn v Bártlově zápočtovém listu.

Pražští radní odvolali Bártla z pozice ředitele v únoru, obvodní soud se jeho žalobou zabývá od listopadu. Bártl nesouhlasí s tím, že v případě údajné šikany učitelky, která později bez cizího zavinění zemřela, nějak pochybil. Podle závěrů České školní inspekce ale o šikaně věděl už od loňského října, řešit ji začal až letos v lednu.

Bártl už dříve řekl, že odpovědnost za šikanu necítí. "Mrzí mě, že rada rozhodla bez znalosti věci a na základě nějakých jiných indicií, které mně nejsou známy," řekl po rozhodnutí magistrátu novinářům. Jeho žalobu kritizovala jedna z radních pro oblast školství Irena Ropková, která ji považuje za nemorální.

Soudní smír Ropková vítá. Bártl podle ní původně ve smírném návrhu požadoval "poděkování řediteli za dlouholetou kvalitní práci pro školu", v schváleném znění ale tato část není. Na důvodech, kvůli kterým rada Bártla odvolala, radní trvají. Kdyby soud žalobu projednal, stejně by ji prý zamítl. "Soudní spor by však mohl trvat velmi dlouho a po celou tuto dobu by z prostředků daňových poplatníků muselo město i samotná škola platit právní zastoupení. Škola by byla navíc i nadále v médiích spojována se jménem pana Bártla, což není v ničím zájmu," uvedla Ropková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy