Manželé Nečesaní žádají ve své kauze jiného soudce, Lněnička soudil jejich syna

ČTK ČTK
17. 1. 2020 15:07
Bývalý ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný a jeho manželka Šárka, kteří jsou obžalováni z přijímání úplatků a praní špinavých peněz, se domáhají výměny odvolacího soudce. Kvůli tomu, že o kauze má rozhodovat stejný soudce, jenž řešil případ jejich syna obžalovaného z pokusu o vraždu, se obrátili na Nejvyšší soud. Soud proto musel odvolat zasedání, které původně nařídil na 22. ledna.
Bývalý ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesený je otcem Lukáše Nečesaného, který je souzen za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích
Bývalý ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesený je otcem Lukáše Nečesaného, který je souzen za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích | Foto: ČTK

"Veřejné zasedání bylo odvoláno, protože spis byl předložen Nejvyššímu soudu k rozhodnutí o stížnosti obžalovaných proti usnesení Vrchního soudu v Praze o nevyloučení JUDr. Jiřího Lněničky z rozhodování věci," vysvětlila mluvčí vrchního soudu Simona Heranová. Trestní spis podle ní putoval do Brna ve druhé polovině prosince a Nejvyšší soud zatím stížnost nevyřídil.

Liberecký krajský soud loni v létě Luďka i Šárku Nečesané kvůli nedostatku důkazů zprostil obžaloby, která někdejšího šéfa nemocnice viní z přijetí úplatků ve výši 23 milionů korun. Státní zástupce se odvolal a na vrchním soudu připadla kauza podle rozvrhu práce právě Lněničkovi.

Tento předseda senátu v minulosti opakovaně zrušil osvobozující verdikt nad synem Nečesaných, který byl obžalovaný z pokusu o loupežnou vraždu kadeřnice v Hořicích.

Lněnička nakonec loni pravomocný zprošťující verdikt nad mladíkem potvrdil, při ústním odůvodnění rozhodnutí nicméně uvedl, že je z jeho pohledu špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl jinou možnost. Za tento výrok pak dostal výtku od předsedy Nejvyššího soudu.

Lukáš Nečesaný, který za napadení v Hořicích strávil dva roky ve vězení, se nyní společně s příbuznými domáhá po státu odškodného ve výši 45 milionů korun.

Rodiče Nečesaného ve své kauze od počátku odmítají vinu. Jeho otec tvrdí, že trestní stíhání souvisí s jeho bojem za osvobození syna Lukáše.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy