Za smlouvy s VZP o elektronické zdravotní knížce dal soud dvojici šestiletý trest

ČTK ČTK
12. 12. 2019 11:53
Pražský městský soud uložil někdejšímu řediteli společnosti IZIP Jiřímu Paškovi a jednateli firmy FINIM Iljovi Čurdovi šestileté tresty vězení za podvod se škodou téměř 170 milionů korun při uzavírání smluv mezi společností provozující elektronické zdravotní knížky a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Rozhodnutí není pravomocné, oba obžalovaní se proti němu na místě odvolali.
Jiří Pašek a Ilja Čurda.
Jiří Pašek a Ilja Čurda. | Foto: ČTK

Soud Paškovi a Čurdovi uložil také zaplatit po dvou milionech korun jako peněžitý trest a nahradit škodu 140 milionů, kterou způsobili firmě IZIP. Společnost MD Access, kterou údajně podvodem připravili o téměř 30 milionů korun, se k řízení nepřipojila. Soudkyně dvojici uložila i zákazy činnosti.

Podle žalobce uzavřel bývalý ředitel IZIP s jednatelem společnosti FINIM několik účelových smluv o zprostředkovatelské činnosti vůči VZP, na základě kterých mu společnost v letech 2008 až 2010 vyplácela peníze. Žalobce původně škodu vyčíslil na více než 253 milionů. Čurda se však na jednání s pojišťovnou vůbec nepodílel.

"O vině obou obžalovaných nemá soud žádných pochybností," prohlásila Langhamerová. Senát podle ní rozhodoval na základě výpovědí svědků, ale i Paška s Čurdou.

"Obžalovaní uváděli ohledně uzavírání smluv dvě poměrně výrazně odlišné verze," řekla v odůvodnění rozsudku. Spolupráce mezi IZIP a VZP byla navíc dána patentem k systému, který firma provozující elektronické knížky vlastnila a pojišťovna již využívala. Zprostředkovatele tedy společnosti nepotřebovaly.

VZP firmě IZIP zaplatila 2 miliardy korun

Muži považují rozhodnutí za nesprávné. "Máme za to, že jsme v hlavním řízení vyvrátili hlavní body obžaloby, bohužel paní soudkyně to viní jinak," řekl po skončení jednání Čurdův právní zástupce Tomáš Čapek. Odvolání bude podávat proti výroku o vině i trestu.

Naopak státní zástupce Pavel Prygl je s verdiktem spokojen a práva na odvolání se vzdal. "Soud vynesl spravedlivý a správný rozsudek," řekl. Soudkyně podle něj vykompenzovala nižší než navrhovaný trest vězení tím, že mužům na pět let zakázala vykonávat činnost. Nevadí mu ani dvoumilionové peněžité tresty. "Primárně má přednost náhrada škody," uvedl.

Státní zástupce v obžalobě kvalifikoval trestný čin Paška a Čurdy jako zpronevěru. Podle soudkyně se však dopustili podvodu, protože bývalý ředitel IZIP neměl oprávnění sám smlouvy uzavřít a prostředky pro společnost FINIM uvolnit. Obelhal ale lidi ve vedení statutárních orgánů firmy, kteří tak nevěděli, kolik IZIP Čurdovi posílá a za co.

Pašek podle soudu následně získal část peněz tak, že se nechal od firmy FINIM zaměstnat. Ani na tom, co měl muž pro společnost dělat, se však nedokázala dvojice obžalovaných podle Langhamerové shodnout. I tato pracovní smlouva byla čistě účelová, dodala soudkyně.

Pašek původně čelil stíhání společně s někdejším šéfem VZP Pavlem Horákem, a to za pletichy při veřejné soutěži. Policisté je v roce 2013 obvinili z toho, že muži uzavřeli půlmiliardovou smlouvu na nábor nových klientů bez veřejné soutěže. Nejvyšší státní zastupitelství však stíhání zastavilo jako předčasné. Policie dvojici znovu obvinila s dalšími třemi lidmi počátkem roku 2017, stíhání dvou z nich i Horáka bylo následně opět zastaveno.

VZP vydala firmě IZIP za poskytované služby zhruba dvě miliardy korun za 12 let. V roce 2012 pojišťovna vypověděla smlouvu na zdravotní knížky a o tři roky později i smlouvu na provoz portálu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy