Expremiér Nečas může být stíhán za trafiky, řekl soud

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 31. 10. 2013 12:52
Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu, který se vyjádřil k případu tzv. trafik
Bývalý premiér Petr Nečas.
Bývalý premiér Petr Nečas. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Vrchní státní zastupitelství v čele s žalobcem Ivo Ištvanem může brzy obvinit kvůli uplácení bývalého premiéra Petra Nečase.

Exposlance Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře stíhat za takzvané trafiky nemůže. Rozhodl o tom Nejvyšší soud.

Vyšetřovatelé tak s tvrzením, že Nečas a spol. dojednávali lukrativní posty ve státních firmách i mimo Poslaneckou sněmovnu, uspěli jen částečně.

"V současné době není chráněný imunitou (Petr Nečas - pozn. red.), tedy není vyňat z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a lze proti němu vést trestní řízení a může být trestně stíhán," uvedl k rozhodnutí mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

V případě tří rebelujících poslanců ODS ale tým Ivo Ištvana narazil. Podle vyjádření Nejvyššího soudu nemůže být ani jeden z nich za přijetí "trafik" stíhán.

"Pokud státní zástupce uvádí, že došlo k nezákonnému jednání, jehož vrcholem bylo vzdání se mandátu, pak je třeba toto jednání brát všechny jeho části jako celek a pak tedy vzdání se mandátu je chráněno imunitou," uvedl Knötig.

Proč je možné stíhat Petra Nečase?

Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan nechce nyní komentovat, jaké další kroky budou dělat. "Nejvyšší soud nám své rozhodnutí nedoručil, takže v tuto chvíli nemáme žádný oficiální text soudního rozhodnutí, těžko se k tomu můžeme vyjadřovat, jaký bude další postup ve věci," řekl Aktuálně.cz Ištvan.

Důvod, proč může být Nečas stíhán a exposlanci nikoliv, zdůvodňuje Nejvyšší soud tím, že v jeho případě nedošlo k žádnému rozhodnutí a státní zástupce svou žádost o vydání, kterou v létě poslal do Sněmovny, nakonec stáhl.

"Nebudu to komentovat, nevím jaká argumentace v rozhodnutí Nejvyššího soud je," uvedl Nečasův obhájce Josef Lžičař.

Advokát Lukáš Trojan, který v tomto případě zastupuje Marka Šnajdra, Aktuálně.cz řekl, že to předvídal. "Měli jsme možnost nahlédnout do spisu a nejsou v něm žádné nové důkazy. Pokud by Nejvyšší soud rozhodl jinak, tak by popřel sám sebe," prohlásil Trojan.

Důkazy, že trafiky dojednali mimo Sněmovnu

Ištvan přitom ve své žádosti k Nejvyššímu soudu napsal, že si bývalý premiér s exposlanci dohodovali lukrativní místa ve státních firmách i mimo půdu Sněmovny.

V dokumentu přitom vyjmenoval i místa těchto schůzek. Vyšetřovatelé mají zadokumentované například jednání v Hrzánském paláci, v restauraci Vojanův dvůr, v Kramářově vile, ve Strakově akademii, v budově Českých drah nebo v hotelu Holiday Inn Brno.

Jenže vše se odehrálo před 7. listopadem 2012. Tedy v klíčový dem, kdy se trojice vzdala mandátu. A za skutky, které se odehrály do té doby, není možné nikdo z nich podle soudu stíhat.

Rozhodnutí Nejvyšší soudu se zdrželo o několik týdnů, protože dopis s žádostí o vyjádření byl bývalému premiérovi Petru Nečasovi odeslán na adresu, na které už nežil. Jeho advokát Josef Lžičař proto poté požádal o prodloužení lhůty.

"Pan Nečas se domnívá, že vše, co konali, bylo v rámci výkonu poslaneckého mandátu," řekl Lžičař Aktuálně.cz na začátku října na dotaz, co do vyjádření pro Nejvyšší soud uvedli.

Petr Nečas může být stíhán? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy