Exposlanec Chaloupka prezidentskou kandidaturu vzdal. Končíme, spadla ze mě zátěž, říká

Michael Švec Michael Švec
6. 11. 2017 14:04
Jeden z ohlášených prezidentských kandidátů Otto Chaloupka se boje o Hrad nezúčastní. "Končíme, podpisy nemáme, spadla ze mě zátěž a budu dál žít svůj život," řekl někdejší poslanec Věcí veřejných Aktuálně.cz. "Hlavně aby prezident nebyl proruský jako ten stávající, uvidíme, co bude dál," dodal. Chaloupka, který byl dříve odsouzen k podmíněnému trestu za podněcování k nenávisti vůči Romům, minulý týden serveru iDnes.cz řekl, že sehnal potřebné podpisy 20 poslanců končící sněmovny, nestihl je ale odevzdat včas ministerstvu vnitra. Podpisové archy vnitru zatím dodalo devět kandidátů včetně současného prezidenta Miloše Zemana. Podpisy senátorů navíc sehnal i bývalý premiér Mirek Topolánek.
Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy