Restaurátoři o orloji: Autor je dokonalým příkladem ignoranta, ale mohou za to i jiní

Domácí Domácí
8. 6. 2022 17:38
Malíř Stanislav Jirčík se změnami na nové kopii kalendária pražského orloje provinil proti restaurátorské etice, je to extrém, shoduje se většina restaurátorů, které oslovilo Aktuálně.cz. Tím, že například některé tváře oproti originálu zcela pozměnil, podle nich překročil zásady běžné restaurátorské praxe. Odpovědnost by ale podle nich měli nést i ti, kteří tuto podobu schválili, míní.
Porovnání původní kopie Mánesova kalendária s novou kopií, která zdobí Staroměstský orloj od roku 2018.
Porovnání původní kopie Mánesova kalendária s novou kopií, která zdobí Staroměstský orloj od roku 2018. | Foto: Muzeum hlavního města Prahy, porovnání Klub za starou Prahu, Martin Frouz

"Selhal Jirčík i kontrolní orgán"

Jiří Bláha, restaurátor a historik umění: "Schopnost nevnášet své umělecké ambice do restaurovaného díla patří k základním předpokladům restaurátorské práce. Pokud restaurátor lákadlu 'vylepšit' restaurované dílo neodolá, je to špatně - a to platí i u mnohem méně významných děl, než je takhle zásadní obraz Josefa Mánesa.

Neobstojí ani argument, že tohle není restaurování a originálu to neuškodí. Kopie je pořád součástí národní kulturní památky, které jsme se rozhodli poskytnout nejvyšší možnou zákonnou ochranu. Pokud si zadavatel neobjednal 'aktualizovanou' verzi malby, ale přesnou kopii, dostal za své peníze špatně odvedenou práci.

V tomto případě kromě kopisty samotného zjevně selhaly i kontrolní mechanismy. Takto nekvalitní kopii neměl odborný dozor schválit a nechat ji převzít. Celá kauza bohužel vrhá nepříjemné světlo na restaurátory vůbec. Laik nás takto může snadno považovat za přeplacené recesisty, což naštěstí u většiny opravdu neplatí."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy