Experti navrhli volby v listopadu. Paroubek je proti

Kateřina Eliášová
2. 9. 2009 20:50
Právní experti už pohřbili říjnový termín. Proti je jen ČSSD

Praha - Právní experti politických stran mají pro jejich šéfy špatnou zprávu: uspořádat volby v říjnovém termínu je prakticky nemožné. Shodli se na tom na jednání na Úřadu vlády, kde zkoumali možnosti, jak zajistit co nejrychlejší konání voleb.

Podle nich je pravděpodobnější, že lidé půjdou volit spíše začátkem dalšího měsíce, nejspíš 6. - 7. listopadu.

Aktuálně.cz to potvrdil šéf sekce Legislativní rady vlády František Korbel, kterého na jednání vyslali zelení.

"Shodli jsme se na tom, že nejlepší je v tuto chvíli přijmout obecnou změnu Ústavního zákona, která do budoucna umožní rozpuštění sněmovny rozhodnutím ústavní většiny," potvrdil Korbel. O té budou moci politici jednat už příští úterý. Zákon před třemi lety vyšel ze Senátu a nyní čeká ve sněmovně na projednání ve třetím čtení. Bude ale nutné jej upravit.

Věšina stran, které se jednání účastní, listopadový termín přijala. Aktuálně.cz to potvrdil předseda ODS Mirek Topolánek: "Zástupci ODS, TOP 09, zelených, KSČM, KDU-ČSL, vlády, senátu i sněmovny se shodli na konzervativní ústavně konformní variantě s termínem voleb 6. - 7. listopadu. Jediný zástupce ČSSD trvá na ústavně rizikové variantě s termínem 9. - 10. října," řekl Topolánek.

Sociální demokraté tak zůstávají jedinou stranou, která s listopadem nesouhlasí. "Myslím, že experti by měli plnit zadání, které dostali. To znamená, hledat řešení na toho 9. - 10. října. A pozdější varianta? V tuto chvíli je předčasné se k tomu vyjadřovat. My dáváme přednost říjnovému termínu," řekl předseda ČSSSD Jiří Paroubek.

Volby v říjnu? Nemožné

Podle Korbela panuje mezi odborníky shoda na tom, že udělat volby 9. a 10. října by šlo pouze jednorázovým zákonem, který by takový termín stanovil. Takový zákon by měl ovšem stejná rizika, pro která byl teď ústavními soudci zpochybněn zákon o zkrácení funkčního období sněmovny.

"Pokud politici přijmou řešení, ke kterému se přikláníme, tak při únosném zkrácení lhůt lze volby konat zhruba do padesáti dnů," uvedl Korbel.

Právníci nedoporučují možnost projednávat změnu zákona ve stavu legislativní nouze. Byla to jedna z variant. Změnu Ústavy by sněmovně předložila vláda, na jejíž žádost by stav legislativní nouze vyhlásil předseda sněmovny.

"Je sporné, zda lze legislativní nouzi využít. Nechceme ohrožovat novelu Ústavy žádnými pochybnostmi," vysvětlil Korbel.

Jaký je plán

Pokud politici právníky navrhované řešení přijmou, pak sněmovna může obecnou změnu Ústavy projednat už příští týden, poté hned může zasednou senát a prezident může nové volby vyhlásit už během přespříštího týdne.

Právníci ještě formulují detailní harmonogram, podle něhož by k volbám na přelomu října a listopadu lze dojít.

Foto: Aktuálně.cz
Diskutujte na blozích: Utrhl se Ústavní soud ze řetězu?
 

Právě se děje

Další zprávy