Expert: Policie "tajný" závod boháčů podcenila

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
4. 9. 2009 20:20
Německá policie zabavila 35 aut, česká policie řešila jen čtyři přestupky

Praha - Jak je možné, že se německé policii podařilo zabavit kvůli "tajnému závodu" Diamond Race třicet pět luxusních aut - a nakonec i troje pro vítěze - a česká policie řešila jen čtyři přestupky?

Podle dopravního experta Stanislava Humla je vysvětlení jednoduché: V Německu k tomu přistoupili tak, že závod byl jako celek ilegální. U nás ale podle něj závod úřady podcenily.

"Motorem trestnosti v Německu byla účast v nelegálním podniku. Nejsem právník, ale u nás také přeci platí pravidla, že se musí o akci požádat a mít tam pořadatelskou službu. To je úplně to samé, jako když tady pořádám techno party a nikomu nic neřeknu a budu tam dělat rámus. To je také nepovolená akce, která podléhá schvalování," míní Huml.

Němci podle něj na kartu ilegality vsadili a nedokumentovali pouze to, že někdo jede o deset kilometrů rychleji. "Nemůžu si uspořádat ralley, aniž bych to komukoliv řekl. Myslím, že je to jen nedostatek znalosti práva a nedostatek chuti vyhledávat způsoby řešení," vysvětluje Huml.

Řidič musí někoho zabít, abychom ho mohli zastavit

Česká policie se hájí, že zastavit účastníky neoficiálního závodu Diamond Race nemohla, protože na to neměla prostředky. Zákon, který by to umožnil, prý závodníci neporušili.

Aby policisté zabránili majitelům drahých aut pokračovat v jejich jízdě, museli by řídit opilí, způsobit smrtelnou nehodu či sedět za volantem bez řidičského oprávnění.

"Takové okolnosti v souvislosti se závodem policisté nezaznamenali," řekla ČTK Veronika Benediktová z Policejního prezidia.

Závody do vrchu.
Závody do vrchu. | Foto: http://www.eccehomo.cz

Ferrari, Martina a Porsche

Čeští policisté si stěžují i na to, že s nimi organizátoři akce nechtěli vůbec komunikovat. Nejdříve jim prý slíbili, že jim trasu akce prozradí, když ale mělo dojít na věc, tak odmítli cokoliv říct.

Akce Diamond Race, která je českou obdobou milionářského závodu Gumball 3000, začala 3. září a měla skončit 6. září. Přihlásilo se na ni 45 vozidel,  naprostá většina je Česka. Za volant zasednou majitelé vozů  Porsche GT3 RS, Aston Martin nebo Ferrari.

Na vítěze závodu čekaly tři diamanty ma motorovýc válcích. Ty ovšem německá policie zabavila také, zajistila i dvě plynové pistole a obušek. Závodníci tak pokračují v cestě autobusem.

O zastavení akce rozhodla hornofalcká regionální vláda. Na základě toho, že auta měla startovní čísla a vydávala se za závodní vozy, ji vyhodnotila jako nelegální závod a nařídila policii jízdu ukončit.

Bavorská policie se chystá vydat 35 rychlých aut 6. září, tedy po plánovaném konci klání. Každý řidič odstaveného vozidla musí zaplatit pokutu tisíc eur.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy