Expert: Jedna vakcína na prasečí i běžnou chřipku?Sotva

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 10. 2009 12:50
Lékaři se očkovat nechtějí, bojí se vedlejších účinků.

Praha - Lékaři se nechtějí očkovat proti prasečí chřipce.

Vakcína je ušita horkou jehlou. Nebyly provedeny rozsáhlé testy. Píchnout si ji nenecháme, tvrdí.

Proti očkování se ozvali poté, co se jejich jména ocitla na seznamu lidí důležitých pro plynulý chod státu. Ministerstvo zdravotnictví chtělo těmto lidem vakcínu rozdat. Naočkovat se podle plánů mělo na 160 tisíc zdravotniků.

Pochyby vyjádřili i někteří funkcionáři. "Je pravda, že ani já si nejsem jistý, jestli se v této situaci nechám naočkovat, nebo ne. Je to na úvaze každého," zhodnotil například Zdeněk Seidl z odboru zdravotnictví Středočeského kraje.

Odborníkům vadí hlavně to, že musely firmy vakcínu vyvinout příliš rychle. Látka podle nich není dost vyzkoušená a může mít řadu vedlejších účinků. Dosavadní informace je ještě nepřesvědčily.

"Navíc ani statistiky neprokazují úmrtnost větší než na normální chřipku, takže já nevidím důvod, proč bych si měla nechat dát vakcínu, o které moc nevím," vysvětlila svou nevoli dětská lékařka z Prahy Soňa Knéblová.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktualne.cz

Hlavní hygienik Michael Vít ale obavy odmítá. Připomíná, že ještě než se k očkování vůbec přistoupí, bude už látka oficiálně schválená evropskou lékovou agenturou.

Ministerstvo zdravotnictví se zase chystá lékaře přesvědčit na seminářích. Poskytne jim prý aktuální data ze studií.

Podle hlavního imunologa Romana Prymuly se ale nikdo ničeho bát nemusí.

"Vlastní vakcína, která bude v našich podmínkách, byla testována na cca 5000 subjektech. Nezávislost byla zaručena schválením etické komise a regulačními orgány jako je EMEA pro Evropu (u nás obdoba SUKL). Studie prováděli praktičtí lékaři v řade zemí," snažil se rozehnat obavy Roman Prymula v online rozhovoru se čtenáři deníku Aktuálně.cz.

Pokud se přesto rozhodne lékař látku nepřijmout, nikdo ho nebude nutit. "I když bude zvolen povinný režim, nikdo nebude nikoho nutit násilím. Mohou ale existovat určité sankce," řekl.

Jak odpovídal na další otázky, si můžete přečíst zde:

Odpovězeno: 07. 10. | 12:01Autor: Mirek

Otázka: Dobrý den. Je pravda, že výrobce vakcíny pro náš trh odmítl nést zodpovědnost za poškození zdraví nebo případná úmrtí způsobena jeho vlastní vakcínou a tato zodpovědnost přechází na očkované a daňové poplatníky?

Roman Prymula: Je to pravda pouze castecne. Vyrobce predlozil typovou smlouvu, obdobnou i pro jine zeme. Odpovednost je skutecne mimo jeho kompetenci, ale neni na obyvatelich, ale na statu.

Odpovězeno: 07. 10. | 12:05Autor: Kateřina

Otázka: Dobrý den, pane doktore. Jsem těhotná, a proto stojím před rozhodnutím, zda se mám nechat očkovat. Mohla by vakcína přímo nebo nepřímo (např. přes vedlejší účinky) poškodit plod? Jaká jsou rizika pro těhotnou (respektive pro plod), pokud by dostala normální nebo prasečí chřipku? Předem děkuji

Roman Prymula: Zalezi na tom, v jakem jste trimestru. Riziko zhlediska praseci chripky je nejvyssi v trimestru tretim. Naopak riziko pro plod ve vztahu k vakcinaci je v trimestru prvnim. Ockovani proti pandemicke (praseci) chripce doporucuji pouze pro rizikova tehotenstvi od druheho trimestru.

Odpovězeno: 07. 10. | 12:12Autor: Marek

Otázka: Pane doktore, jaká byla zjištěna účinnost této vakcíny (nikoliv vybájena z titrů protilátek) v ochraně před nemocí a kdo prováděl tuto studii? Jak byla zaručena nezávislost studie?

Roman Prymula: Ucinnost byla zjistovana na zaklade tzv. Mock-up vakciny, tedy vakciny identicke az na vyvolavjici kmen a opravdu na zaklade titru protilatek. Vlastni vakcina, ktera bude v nasich podminkach, byla testovana na cca 5000 subjektech. Nezavislost byla zarucena schvalenim eticke komise a regulacnimi organy jako je EMEA pro Evropu (u nas obdoba SUKL). Studie provadeli prakticti lekari v rade zemi. Jinak to bohuzel nelze v danem casovem omezeni udelat. Data budou nasledne doplnovana v zavislosti na poctu vyockovanych davek.

Odpovězeno: 07. 10. | 12:17Autor: Jana Novotná

Otázka: Dobrý den, jak se liší nemocnost a úmrtnost v jednotlivých věkových skupinách? A je rozdíl mezi ženami a muži?

Roman Prymula: U klasicke chripky je nejvyssi nemocnost a zejmena umrtnost u deti do 1 roku a dospelych nad 65 let. U pandemicke chripky je nemocnost i umrtnost vyssi v mladsich vekovych kategoriich. Zalezi i na konkretni lokalite. Obecne se pohybuje nekde kolem 20 az 40 let. Vice nez pohlavi umrtnost urcuji dalsi rizikove faktory (onemocneni plic, srdce, obezita, tehotenstvi,..)

Odpovězeno: 07. 10. | 12:20Autor: Ladak

Otázka: Můžou "vybraní" lidé toto očkování odmítnout?

Roman Prymula: I kdyz bude zvolen povinny rezim, nikdo nebude nikoho nutit nasilim. Mohou ale existovat urcite sankce. Tento problem by prestal existovat, kdyby doslo k mutaci se zavaznym klinickym prubehem. Pak by zajem byl enormni.

Odpovězeno: 07. 10. | 12:25Autor: Hlaváček Vladimír

Otázka: Lze se nechat na očkovat proti sezonní chřipce i proti tzv. prasečí chřipce? Pokud ano, v jakém intervalu by očkování měla následovat?

Roman Prymula: Ano lze a je to i doporucovano. Vysledky kanadske studie se ukazuji jako neverohodne, a proto je tento postup nadale doporucovan. U dospeleho by mela byt aplikovana 1 davka sezonni chripky a 2 davky pandemicke. U deti pod 8 let veku 2 a 2 davky. Odstup je minimalne 14 dnu mezi obema typy vakcin. Do budoucna se ma potvrdit, zdali bude mozno ockovat soucasne ci zdali nebude stacit 1 davka i pro pandemickou chripku.

Odpovězeno: 07. 10. | 12:28Autor: Antonio

Otázka: Vážený pane doktore, můžete shrnout studie o vlivu a průběhu tzv.prasečí chřipky u jedinců, co se v posledních letech nechávali očkovat proti klasické chřipce? Je větší riziko nákazy, komplikací a úmrtí než u lidí, kteří se nenechávali očkovat? Děkuji.

Roman Prymula: Naopak se ukazuje, ze tady urcita zkrizena reaktivita je a i kdyz nas neuchrani proti vlastni nakaze, zda se, ze by prave u techto jedincu mohla stacit pouze 1 davka pandemicke vakciny k navozeni dostatecne imunitni odpovedi. Vyssi komplikace nehrozi.

Odpovězeno: 07. 10. | 12:29Autor: Mgr. Jiří Kučera

Otázka: Dobrý den,
Nedávno v médiích proběhla zpráva o tom, že jistá kanadská studie poukázala na zhoršní průběhu prasečí chřipky (nebo zvýšení rizika nakažení) při vakcinací proti sezonní chřipce? Máte o tom nějaké detailnější informace?

Roman Prymula: Jiz jsem se vyjadril. Studie byla velmi zkreslena a dnes jiz existuje oficialni stanovisko WHO, ktere ji popira.

Odpovězeno: 07. 10. | 12:30Autor: J.Novotný

Otázka: Dobrý den. Když bych se nechal naočkovat proti prasečí chřipce, funguje toto očkování i proti té běžné, sezónní?

Roman Prymula: Toto zatim nebylo provereno, ale spise ne.

Odpovězeno: 07. 10. | 12:32Autor: zaměstnavatel Klatovský kraj

Otázka: Dobrý den,

od cca 15.9. nejsou údaje o dalším a celkovém výskytu H1N1 v Česku.Můžete nám sdělit jaký je tren v těchto dnech ?

Roman Prymula: Celosvetove se prestava hlasit, protoze nic noveho tyto pocty neprinasi, pouze zahlcuji system. To, co se vsak hlasi detailne, to jsou umrti. V CR se zatim zadne nevyskytlo.

Odpovězeno: 07. 10. | 12:33Autor: Marián

Otázka: Kdo zaručuje bezpečnost a dohled nad výrobou látek tedy zaručuje, že očkovací látka nemůže obsahovat zmanipulované látky (viry či genové sloučeniny) s cílem ovlivnit zdraví člověka případně ho učinit geneticky náchylnějším k utajeně vyvíjeným bojovým biologickým látkám?

Roman Prymula: EMAE a SUKL pri schvalovacim a regulatornim rizeni.

Odpovězeno: 07. 10. | 12:36Autor: Felix

Otázka: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak je to s pomocnými látkami ve vakcínách (adjuvanty) - squalene a thimerosol (obsahující rtuť) -, o nichž se v zahraničí píše v souvislosti s vážnými zdravotními následky, včetně úmrtí a trvalého poškození nervové soustavy, a také autismu u očkovaných dětí? Děkuji.

Roman Prymula: Tato informace je stale rozsirovana odpurci ockavani, ale seriozni studie ji nepotvrdily. Na druhe strane je snaha tyto latky postupne ve vakcinach obecne odbouravat.

Odpovězeno: 07. 10. | 12:42Autor: Jirka

Otázka: Dobrý den,v práci máme možnost zadarmo očkování.Jako sporotovec žiju a jím zdravě,navíc plavu celý rok venku pro zdraví a imunitu,má to pro mne smysl se nechat očkovat?Nenechávám se ani na obyčejnou chřipku očkovat.Děkuji za odpověd.

Roman Prymula: Pokud nemate nejake zdravotni riziko a nejste soucasti kriticke infrastruktury k vakcine se stejne nedostane. Pokud ano, Vase riziko je nizsi nez u ostatnich, ale bohuzel onemocnet presto muzete a jiz zemrela rada osob, ktera byla jinak naprosto zdrava.

 

Právě se děje

Další zprávy