Exodus: Ještě 30krát azyl a Kanada může sáhnout k vízům

11. 9. 2008 11:00
Ministryně Džamila Stehlíková míří za Romy
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se dnes pokusí Romům v Ostravě rozmluvit, aby své štěstí hledali v emigraci do Kanady.

Počet žádostí českých občanů o azyl se totiž velmi přiblížil hranici, po jejímž překročení Kanada může znovu zavést pro Čechy víza.

Ke konci srpna bylo těchto žádostí téměř 470, zmíněný limit je pět set. Faktem však je, že Kanada žádné z nich zatím nevyhověla.

Vízovou povinnost zavedla Kanada už v roce 1997. O azyl se tehdy ucházelo 1221 českých občanů. Mezi lety 1996 a 2000 o azyl zažádalo 1677 lidí, 962 z nich ho dostalo.

O dva roky později, v roce 1999, Romové odcházeli do Anglie. Britští úředníci evidovali přes 1050 žádostí o azyl a přibližně tři tisíce lidí, kteří na výsledek azylového řízení v zemi čekali.

V zahraničí práci najdou

Vlna hromadného odchodu českých občanů do této severoamerické země se vrací po několika letech. Na odchodu jsou v absolutní většině rodiny romské menšiny, které nejsou spokojeny s tím, jak se jim v Česku žije.

Důvodem odchodu, který žadatelé o azyl uvádějí, je porušování lidských práv v České republice. Terénní sociální pracovníci, kteří se romské menšině věnují ale potvrzují spekulace, že důvody jsou především ekonomické.

"Romové, kteří v Česku nemohli najít zaměstnání, v cizině práci seženou, ať už v Anglii nebo v Kanadě. A to i když nemají dokončené vzdělání," říká Emílie Horáčková z Člověka v tísni, která se věnuje Romům v Mimoni.

Stehlíková to vysvětlí

Džamila Stehlíková chce Romům na severu Moravy vysvětlit, že odchod do cizí země je zbytečný. "Věřím, že víza zavedena nebudou. Že situaci vysvětlím jak kanadské straně, tak českým Romům," řekla ministryně Aktuálně.cz.

V Kanadě bude usilovat o to, aby země uznala, že lidé žijíci v Česku, včetně Romů, nemusí mít obavy o svoje bezpečí. Podle vlády proto není možné vydávat politický azyl, poskytovaný lidem, kterým v zemi původu hrozí mučení, smrt, či pronásledování.

V souvislostech:
Topolánek: Na víza s Kanadou chceme novou dohodu
Bezvízová Kanada? Pro Čechy být nemusí

Zítra se setká ještě se zástupci romských sdružení z celé republiky a přednese jim podobné vysvětlení. "Bude to ale vzrušená debata. Musíme je přesvědčit. Argumenty sice máme, ale bude to těžké," uvádí.

Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková v břeclavském ghettu.
Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková v břeclavském ghettu. | Foto: Attila Racek

Kanada je tradice

Organizace zabývající se situací Romů v Česku tvrdí, že život tohoto etnika například na Slovensku nebo v Rumunsku je mnohem obtížnější. Žádosti o azyl v Kanadě z těchto zemí se ale počítají pouze na desítky.

Proč tedy právě české Romy tento stát tolik vábí? "Je v tom určitá tradice. Kanada má punc země zaslíbené. Existuje tam komunita, kontakty, lidé, kteří mluví stejným jazykem a mohou pomoct. Chápu, že to pokušení je pro Romy silné," říká Stehlíková.

Nikam jinam Romové masově neodcházejí. "Pokud by tu opravdu čelili rasovým útokům, mohou odejít kamkoliv do Evropy, nemáme na hranicích zdi," říká ministryně pro lidská práva a poukazuje tak na fakt, že motivace Romů jsou především ekonomické. Kanadská vláda poskytuje žadatelům o azyl bydlení a finanční pomoc, a ti přitom mohou neomezeně pracovat.

Práce pro diplomaty

Po návštěvách romských komunit v Ostravě a Brně se Džamila Stehlíková chystá do Kanady, kde předloží kompletní informace o situaci Romů v Česku za posledních jedenáct let. "Vyplývá z ní, že situace u nás se v mnohém zlepšila. Skokově ubývá rasově motivovaných trestných činů," řekla Stehlíková. Jedním dechem ale dodává, že práce v tomto směru je ještě hodně.

Z Kanady se pak do Česka chystá generální guvernérka Michaelle Jeanová. Ta je po britské královně druhou nejvýše postavenou političkou v zemi. Navštíví i romské ghetto v Brně. Podle kanadských diplomatů ale nemá její cesta se zvýšeným počtem žádostí o azyl nic společného.

 

Právě se děje

Další zprávy