Exnáměstek Grygárek čelí obžalobě v souvislosti s kauzou podnikatele Janouška

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 2. 2018 20:18
Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura.
Libor Grygárek.
Libor Grygárek. | Foto: ČTK

Praha/Olomouc - Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obžalovalo bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka v souvislosti s kauzou podnikatele Romana Janouška ze zneužití pravomoci. Zastupitelství v páteční tiskové zprávě oznámilo, že podalo obžalobu týkající se mimo jiné okolností spojených s vyřizováním žádosti o právní pomoc, kterou českým žalobcům zaslalo Švýcarsko.

Podle dřívějšího obvinění Grygárek nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz v zahraničí. Grygárek vítá, že věc posoudí soud, již dříve obvinění odmítl jako nepodložené.

"Já vítám, že po více než šesti letech trestního řízení a více než čtyř letech trestního stíhání ta věc bude nestranně a nezaujatě posouzena někým jiným než státním zastupitelstvím, tedy soudem," řekl dnes televizi Prima. Je přesvědčen o tom, že žádný důkaz o jeho trestné činnosti neexistuje. "Žádné trestné činnosti jsem se nedopustil a trvám taky na tom, že vlastně to dlouhé vyšetřování tu moji nevinu i prokázalo," uvedl.

Grygárek byl obviněn v prosinci 2013. Někdejší náměstek pražského vrchního žalobce řekl, že o obžalobě nemá žádné informace.

Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura. Kvůli podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti vyšetřovala pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun, s žádostí o právní pomoc se obrátila i na české žalobce.

Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ale obžalovaný nedal pokyn k řádnému objasnění případu a existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobnímu vztahu. V roce 2010 Švýcaři případ odložili.

Loni v březnu zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství Grygárkovu stížnost na průtahy ve vyšetřování jeho kauzy.

 

Právě se děje

Další zprávy