Exministryně: Problém výplat dávek bych řešila jinak

Jan Němec Jan Němec
2. 1. 2014 18:45
Rozhodnutím přejít zpět na starý systém opět hrozí zpoždění výplat sociálních dávek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Rozhovor - Vyplácení sociálních dávek se může opět opožďovat. Předvánoční rozhodnutí ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka vrátit se ke starému systému zrušenému za bývalého ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) úřady práce zaskočilo.

Mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková prohlásila, že přijali "veškerá možná opatření, aby byl schopen vyplácet všechny nepojistné sociální dávky i dávky z oblasti zaměstnanosti v nových podmínkách". Nicméně připustila, že přechod je "mimořádně náročný".

O současném problému přitom vědělo ministerstvo od léta, kdy antimonopolní úřad rozhodl, že používání systémů zavedených Drábkovým náměstkem Jaromírem Šiškou, kterého teď šetří policie, nebude smět Úřad práce se začátkem letošního roku používat.

Podle Drábkovy následovnice a Koníčkovy předchůdkyně Ludmily Müllerové bylo chybou řešit to až na poslední chvíli.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová během jednání vlády.
Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová během jednání vlády. | Foto: Ludvík Hradilek

"Přiznám se, že jsem měla v plánu řešit tyto věci poněkud jinak - výběrovým řízením bez uveřejnění už v červenci na přechodnou dobu roku 2014 a pak vypsat řádné výběrové řízení. Že se to řešilo až v tuto chvíli, tímto rozhodnutím, tak to vyvolalo překvapení na straně úřadů práce a jejich pracovníků," řekla v krátkém rozhovoru pro Aktuálně.cz Müllerová.

Aktuálně.cz: Když jste předávala agendu současnému ministrovi, bylo jasné, že bude třeba přejít na starý systém a že je nějaký čas na to, aby se připravily všechny úřady práce?

Ludmila Müllerová: Jasné v té době nebylo nic. Já jsem pana ministra informovala, jaká je situace kolem výplat dávek, a musím říci, že my jsme měli připravenou variantu, která měla jít do vlády tak, abychom nachystali výběrová řízení jednak pro onu krizovou variantu, která v podstatě nastala - tedy řízení bez uveřejnění právě na dobu přechodnou, tedy po dobu roku 2014, a v průběhu tohoto roku vypsat řádné výběrové řízení.

A.cz: Když se podíváte na řešení, které zvolil současný ministr, tedy přechod na starý systém výplat?

Myslím si, že základním kamenem úrazu není, zda starý, nebo nový systém. Děvčata na úřadech práce - nebo i páni, samozřejmě - jsou velmi šikovní a umí pracovat s jednotlivými systémy. Ale co jsem viděla jako zásadní problém na úřadech práce, byla nedostatečná komunikace a nedostatečné vtažení IT odborníků, kterými úřad práce disponoval a navíc v daleko menším počtu, než by potřeboval. Aby dokázali pracovníkům na úřadech práce dát technickou podporu.

A.cz: Ale přece oni jen přecházejí na starý systém, který už znají. V čem tedy může teď být problém?

Oni ho ovládali jen někteří, zdaleka ne všichni, migrace pracovníků je velká. Ale určitě to nebude jen tím, že by dnes někdo nezvládal systém. Určitě tam bude hrát roli i technická úroveň, ale to nemůžu hodnotit, když už ministryní nejsem.

A.cz: Spíš jsem se chtěl zeptat, zda z vašeho pohledu bývalé ministryně současný ministr třeba něco nezanedbal?

Tady hrálo roli i rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž, které bylo tuším v srpnu, které postavilo ministerstvo do určité pozice - já bych nechtěla teď svalovat vinu na stávajícího pana ministra. Nedomnívám se, že by něco zanedbal, je to složitý systém, v podstatě moloch. V tuto chvíli nejsem přesvědčená, že to byla chyba jenom pana ministra.

A.cz: Ale když říkáte, že ne jenom jeho, pak ale myslíte, že také jeho - je to tak?

Přiznám se, že jsem měla v plánu řešit tyto věci poněkud jinak - jak už jsem řekla, výběrovým řízením bez uveřejnění v červenci. Že se to řešilo až v tuto chvíli, tímto rozhodnutím, tak to vyvolalo překvapení na straně úřadů práce a jejich pracovníků.

A.cz: V čem je tedy ta hlavní příčina, že s výplatami dávek jsou problémy?

To vám určitě neumím říct, protože výplaty kolabovaly právě z důvodů technických, tedy tím, že ne všechno bylo dobře propojeno. Víte, že angažmá mnoha firem rozhodně nepřispívá ke komfortu. Je dobré, když mám všechno včetně sankcí ošetřeno smlouvami - a v tomto případě tomu tak nebylo.

A.cz: Takže se dostáváme ještě k vašemu předchůdci Jaromíru Drábkovi...

Nevidím tam chybu až tak pana ministra Drábka, i když samozřejmě nese základní odpovědnost, to je bez pochyby. Ale ty smlouvy připravoval tehdejší náměstek pan Šiška. On byl nepochybně odborníkem na věci IT, ale nebyl úředníkem. Úřad není privátní firma, která může říct: Dobře, hoši, my se domluvíme, pojede to a pak to dáme dohromady. To prostě není možné. Toto byl klíčový problém: Nedotaženost smluv, neošetření toho, co bude, když systémy nepojedou, jak by měly. Nebylo tam žádné přechodné období, kdy by systémy - starý a nový - jely paralelně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy