Exministři Vojtěch a Prymula objednávali jen polovinu vakcín z možného počtu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2021 19:01
Z bývalých ministrů zdravotnictví Adam Vojtěch objednal vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca necelou polovinu možného množství, Roman Prymula podobně postupoval u očkovacích látek od společností Pfizer a Johnson & Johnson. Jan Blatný (všichni za ANO) zvýšil na možné maximum objednávky od Pfizeru, ČR za něj také objednala necelou polovinu přídělu vakcín od firmy Moderna, píší Seznam Zprávy.
Adam Vojtěch, Roman Prymula a Andrej Babiš.
Adam Vojtěch, Roman Prymula a Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Dodávky s výrobci vakcín dojednává Evropská komise, každá členská země EU má podle počtu obyvatel nárok na určité množství. Státy se samy rozhodují, kolik z daného počtu chtějí. EU ani české úřady informace o jednotlivých objednávkách neposkytují, podle serveru nicméně ministerstvo zdravotnictví získaná data potvrdilo.

Vakcín od AstraZenecy objednal Vojtěch 43 procent z možného. Z kvóty 6,95 milionu dávek objednal tři miliony. "U AstraZenecy jsme chtěli omezit riziko, že budeme závislí pouze na jednom typu vakcíny. Proto jsme jich objednali méně," uvedl Vojtěch pro Seznam Zprávy.

V pozdější reakci Vojtěch uvedl, že loni v září, kdy se o objednávce rozhodovalo, nebylo zřejmé, které vakcíny uspějí v klinickém testování. "Dnešní optikou, kdy vakcíny AstraZeneca byly až třetí schválené EMA (Evropskou agenturou pro léčivé prostředky) a současně se její dodávky opakovaně zpožďují, vidím rozhodnutí rozložit objednávky na více vakcín jako správné," uvedl exministr.

Vojtěch zároveň poukázal na změnu očkovací strategie v posledních měsících. Původně počítala s naočkováním zhruba 3,5 milionu lidí, tedy asi třetiny obyvatel. "Tato strategie ale byla v čase upravena tak, že se bude očkovat plošně s cílem minimálně 70 procenty proočkovanosti," sdělil Vojtěch.

Prymula dal u vakcín od Pfizeru pokyn objednat dva miliony dávek z tehdejší kvóty 4,6 milionu, řekla serveru ředitelka mezinárodního odboru ministerstva Kateřina Baťhová. "Měl jsem pochybnosti o bezpečnosti Pfizer vakcín," uvedl k tomu Prymula. Víc to neupřesnil. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) přitom informace o možné nebezpečnosti vakcíny od Pfizeru nezaznamenal, řekla jeho ředitelka Irena Storová.

Vakcín Johnson & Johnson objednalo ministerstvo zdravotnictví za Prymuly přes svůj mezinárodní odbor dva miliony dávek z možných 4,79 milionu, vyplývá z dokumentů. Prymula byl také u vyjednávání s výrobcem Novavax, od něhož Česko plánuje vzít maximální možné množství 2,4 milionu vakcín.

"O tom maximálním možném množství jednali s Novavaxem Roman Prymula s premiérem Babišem. Novavax loni sliboval, že když tu budou vakcíny vyrábět, budou moci dodávat miliony, a to i nad rámec smlouvy s Evropskou komisí," uvedla Baťhová. Smlouva mezi EU a Novavaxem ale stále není podepsána.

Za Blatného objednávky Pfizeru rostly

Za Blatného se začaly narychlo zvyšovat objednávky od Pfizeru, nyní od něj Česko požaduje 12 milionů dávek, maximum možného pro letošní první pololetí. Blatný také podle dokumentů byl u dvou objednávek dohromady téměř 3,9 milionu dávek od Moderny, kterých Česko mohlo dostat 7,3 milionu dávek, část ale až v příštím roce.

Blatný objednal také milion z 3,1 milionu možných dávek od firmy CureVac. Více této vakcíny Česko podle informací na Seznam Zprávy nechce proto, že jde o stejný typ vakcíny jako od Pfizeru a Moderny, je z nich ale nejdražší a většina dávek má být dodána až na přelomu letošního a příštího roku.

Česko má objednáno zhruba 25 milionů dávek vakcín proti covidu-19, většina z nich se podává ve dvou dávkách. V Česku se nyní očkuje látkami od Pfizeru, Moderny a AstraZenecy, obě potřebné dávky dostalo od počátku očkování koncem prosince téměř 800 000 lidí, aspoň jednu dávku má víc než 1,48 milionu lidí.

Nejisté jsou dodávky vakcíny od firmy Johnson & Johnson, která pozastavila distribuci do Evropy kvůli prošetřování možné souvislosti se vznikem krevních sraženin. O případných dodávkách ruské vakcíny Sputnik V, která zatím nebyla schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), odletí v pondělí do Moskvy vyjednávat vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

Video: Padlí hrdinové pandemie: Prymula, Vojtěch a další. Kam odešli? A chystají návrat?

Rok s koronavirem. Rok plný změn. Rok nových osobností, ale i starých tváří. A také rok odchodů. Komu zlomil vaz vývoj epidemie? | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy