Exministři ČSSD se vracejí. Chtějí do vedení krajů

12. 9. 2008 23:54
Jedničkou v Plzni je Emmerová, v Ostravě Palas
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Už za šest týdnů dostanou kraje nové vedení.

Do čela tří z nich se snaží dostat vysloužilí politici, kteří v minulosti zastávali posty ministrů. Krajské volby se mají stát prostředkem, jak znovu nabýt moci.

Jaroslav Palas, Milada Emmerová nebo Jan Černý. Ti všichni byli členy vládních kabinetů. Černý působil před deseti lety jako ministr pro místní rozvoj ve vládě Josefa Tošovského, sociální demokrat Palas necelé tři roky šéfoval českému zemědělství.

Nejkratší dobu vydržela ve funkci Palasova stranická kolegyně Milada Emmerová. Po devíti měsících ve funkci skončila.

Jak se stát hejtmanem? Počkat, až vás navrhnou

Palas i Emmerová jsou lídry krajských kandidátek ČSSD. Palas v Moravskoslezském, Emmerová v Plzeňském kraji. Podzimní volby mají završit jejich snahu vrátit se na vrchol stranické mocenské pyramidy. První pozice na kandidátce jim v případě vítězství ČSSD téměř určitě zajistí hejtmanské křeslo.

Více o kampani sociálních demokratů čtěte ZDE: ČSSD chystá nejdražší kampaň svých dějin

Exministryně zdravotnictví Milada Emmerová.
Exministryně zdravotnictví Milada Emmerová. | Foto: Bleskově

Z jejich vyjádření by ale člověk mohl získat dojem, že v čele kandidátek stojí bez vlastního přičinění. Oba totiž svorně tvrdí: "Nikam se netlačíme, vybrali si nás straníci. Chceme jen pomoci."

"Byla jsem zvolena v primárních volbách, a to mě přimělo. Já jsem se o nic neucházela, byla jsem navržena v primárních volbách a tajnou volbou zvolena na všech stupních," odpovídá Emmerová na otázku, jaká byla její motivace znovu vstoupit do vysoké politiky.

Pro lidi, proti ODS

A proč si delegáti vybrali Emmerovou, když se o pozici krajského lídra údajně sama aktivně neucházela? "Já jsem leccos pro lidi udělala a oni to naštěstí ví, tak mě znovu navrhli," myslí si.

Podobný scénář měl i příběh ze severní Moravy. "V podstatě mě k tomu přiměli sociální demokraté na severní Moravě, kteří prostřednictvím konferencí vybírali své reprezentanty, a já jsem byl vybrán," říká lídr moravskoslezské kandidátky ČSSD Palas.

Exministr zemědělství Jaroslav Palas.
Exministr zemědělství Jaroslav Palas. | Foto: Petr Sznapka

Čtěte online s Paroubkem: V krajích můžeme jít do koalice i s komunisty, říká

Po chvíli přidává i další motivaci ke kandidatuře. "Samozřejmě jako sociální demokrat jsem povinen realizovat program sociální demokracie a především reformy ve zdravotnictví pod taktovkou ODS mě nenechávají klidným," dodává.

Posledním z ministerského tria, které chce ovládnout kraje, je bývalý šéf místního rozvoje Jan Černý. Dnes předseda Unie svobody. On na rozdíl od obou sociálních demokratů není lídrem, ale dvojkou na středočeské kandidátce koaličního uskupení Středočeši.

ODS a ČSSD jedno jsou

Od Emmerové a Palase ho odlišuje také aktivní přístup k návratu do politiky a ke kandidatuře. V červnu 2007, devět let po nepříliš dlouhém ministrování, zvítězil na stranickém sjezdu a stal se předsedou skomírající Unie svobody.

Letos kandiduje nejen do krajského zastupitelstva, ale také na Kolínsku do Senátu. "Já jsem se dlouho rozmýšlel, jestli znovu vstupovat do stejné řeky, ale nakonec jsem si řekl, že ano," vysvětluje Černý.

Impulsem pro něj bylo domnělé stírání rozdílů mezi hlavními politickými stranami. "Dneska zde podle mého mínění existují dvě sociální demokracie. Jedna je ČSSD a druhá je ODS, která dělá v podstatě stejnou politiku."

Strany se z jeho pohledu přibližují i v množství nesplněných předvolebních slibů. "Jestliže jsme v minulosti kritizovali ČSSD, tak ODS je ještě horší," říká vystudovaný veterinář. Lidem chce ke dvěma velkým stranám nabídnout jasnou alternativu.

A za správný moment považuje právě nadcházející volby. "Mně připadá, že ty krajské volby jsou dnes hodně důležité, protože by mohly ovlivnit i tu politiku centrální."

 

Právě se děje

Další zprávy