Exministr Chládek odešel z ČSSD, povede středočeskou SPO. Je činorodý, vysvětluje Veleba

ČTK ČTK
3. 2. 2017 22:00
Exministr školství a někdejší člen ČSSD Marcel Chládek se stal šéfem středočeské organizace Strany práv občanů, někdejších zemanovců. Předseda SPO Jan Veleba si ho pochvaluje jako činorodého člověka. Chládek musel ministerské křeslo v roce 2015 opustit, neboť údajně šikanoval zaměstnance ministerstva.
Marcel Chládek
Marcel Chládek | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Bývalý sociálnědemokratický ministr školství Marcel Chládek byl ve čtvrtek zvolen předsedou středočeské organizace Strany práv občanů (SPO). Chládek vedl ministerstvo od ledna 2014 do června 2015, kdy byl z funkce odvolán. SPO prý s Chládkem počítá i v podzimních sněmovních volbách.

O zvolení Chládka do čela středočeské SPO informovala strana na svém webu, upozornily dnes servery Blesk.cz, idnes.cz a Echo24.

"Pan Chládek vystoupil z ČSSD, a protože je to člověk činorodý a protože SPO má podobný program jako ČSSD, tak vstoupil k nám," potvrdil serveru Blesk.cz předseda SPO Jan Veleba.

Chládka navrhl odvolat z čela resortu školství premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na konci května 2015. Předseda vlády tak učinil v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců na ministerstvu. Chládek ji popíral a označoval se za oběť mediálního lynče. V srpnu 2015 byl Chládek jmenován generálním manažerem státních reprezentací a fotbalových akademií Fotbalové asociace České republiky.

SPO, která není zastoupená v Poslanecké sněmovně, ale má dva senátory, vznikla v prosinci 2009. V lednu následujícího roku změnila název na Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). Předsedou strany byl krátce expředseda ČSSD a současný prezident Miloš Zeman. Po prohraných sněmovních volbách v květnu 2010 ale na post rezignoval. V roce 2013 byl zvolen čestným předsedou. V březnu 2014 strana ze svého názvu opět vypustila slovo zemanovci.

Volební sjezd SPO se bude konat v Praze v sobotu 11. února. Volit se bude vedení včetně předsedy.

Ve volbách jsme uspěli, na traktoru jsem projel Vysočinu, nebylo to jen o migraci. V ČT jsem ale nedostal ani vteřinu času, říká Veleba. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 26 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 38 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy