Exministra, který neobjasnil původ peněz, žaloval jeho bývalý poradce kvůli milionům

Jan Horák Jan Horák
28. 5. 2022 15:29
Někdejší ministr zemědělství, hejtman a senátor Jaroslav Palas (dříve ČSSD) za sebou nechal jednu z nejvýraznějších stop ve veřejném prostoru tím, že nevysvětlil původ deseti milionů korun na stavbu rodinného sídla a penzionu. Nyní figuruje ve sporu o firmu, jež má hodnotu přes 14 milionů. Původní majitel společnosti ji po Palasovi vymáhá. Plyne to z rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD).
Bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD). | Foto: Ludvík Hradilek

Jaroslav Palas a o generaci mladší Jakub Horáček měli k sobě léta velmi blízko. Horáček byl jeho asistentem a poradcem v době, kdy Palas procházel vlivnými pozicemi. Provázel ho ve funkcích ministra zemědělství, moravskoslezského hejtmana i senátora. Palas se v nejvyšších patrech politiky pohyboval v letech 2002 až 2016.

Horáček mu nekryl záda jen v politice. Oba muži se opakovaně potkali také v obchodních záležitostech. Horáček Palasově ženě prodal výhodně cenný automobil Audi, jehož modelem ten rok jezdilo jen pět Čechů. Podílel se také na transakci, z níž vzešla koupě bytu, kde bydlel Palasův bratr.

Vřelé vztahy Palase s Horáčkem jsou však, zdá se, pryč. Nyní spolu vedou soudní spor o původně Horáčkovu firmu Harke, prostřednictvím které Horáček figuroval v obou výše zmíněných obchodech. Kvůli této firmě podal na exministra žalobu a domáhá se zpátky podílu společnosti, který Palasovi prodal.

Údajný Palasův nátlak

"Dopisem se žalobce dovolával neplatnosti smlouvy o převodu podílu nejen z důvodu nedostatku svobodné vůle, ale rovněž proto, že sjednaná cena za převod neodpovídala hodnotě podílu. Byla v hrubém nepoměru," píše se k původu sporu v rozsudku Nejvyššího soudu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Horáček v dopise tvrdí, že smlouvu v Palasově bytě podepsal pod nátlakem. Jeho výzva k bývalému ministrovi se zrodila za zvláštních okolností. Dopis napsal Palasovi až poté, co stejný podíl ve firmě Harko prodal své partnerce. O vrácení části společnosti si Palasovi řekl Horáček až po osmi měsících od vzájemné dohody.

Spor se pro Horáčka nevyvíjel dlouho příznivě. Prohrál u soudu první instance, v jeho neprospěch rozhodl i odvolací soud. "Nevyšlo najevo, že by žalobce byl k právnímu jednání přinucen hrozbou tělesného nebo duševního násilí vyvolávající důvodnou obavu. Naopak bylo prokázáno, že se žalobce do bydliště žalovaného dostavil dobrovolně," stojí v jednom z rozsudků.

Obrat ve sporu 

Horáčkovi však dal šanci letos v květnu Nejvyšší soud. Pravomocný verdikt odvolací instance zrušil. Senát soudce Filipa Cilečka upozornil, že na kontrakt o převodu podílu Horáčkovy firmy na Palase lze nahlížet jako na neplatný, protože dohodu neprovázel povinný úkon. Podpisy obou mužů nebyly úředně ověřené.

Penzion a rodinné sídlo, kvůli kterému Jaroslava Palase prověřovala policie.
Penzion a rodinné sídlo, kvůli kterému Jaroslava Palase prověřovala policie. | Foto: Ondřej Besperát

"Vůči společnosti však nastávají právní účinky převodu podílu (…) až okamžikem, kdy je jí doručena účinná písemná smlouva o převodu podílu s úředně ověřenými podpisy smluvních stran. Až k tomuto dni se nabyvatel podílu stává společníkem. (…) není-li převod podílu účinný vůči společnosti, nestává se osoba, na kterou je podíl převáděn, společníkem," zní klíčová část rozsudku.

Jinými slovy se Palas nikdy spolumajitelem firmy, oceněné na 14,3 milionu korun, nestal. Předchozí odvolací instance dospěla k opačnému pohledu: Úřední ověření podpisu není nutné. V této souvislosti senát soudce Cilečka uvedl, že takový závěr Vrchního soudu v Olomouci "nemůže obstát". Odvolací instance musí rozhodnout znovu s respektem vůči názoru Nejvyššího soudu.

O 10 milionů nižší příjmy než výdaje

Z rozsudku Nejvyššího soudu plyne ještě jedna věc. Palas půjčil v roce 2006 Horáčkově firmě 5,6 milionu korun. Jen o čtyři roky dříve přitom uvedl v majetkovém přiznání úspory ve výši pouze 200 tisíc. Právě kvůli původu svých peněz se bývalý ministr zemědělství dostal do střetu s policií.

V roce 2010 financoval s manželkou stavbu rodinného sídla a penzionu za desítky milionů korun. Vzhledem k těmto nákladům začali kriminalisté prověřovat, kde peníze vzali. Zjistili, že rodina měla celkové výdaje ve výši 50 milionů korun, příjmy však byly téměř o deset milionů nižší. Čtvrtinu příjmů měli navíc z půjčky.

"Manželé Palasovi disponují výrazně vyšším majetkem, než by odpovídalo jejich vykazovaným příjmům," citovaly Lidovky.cz z usnesení policie, která v roce 2015 případ odložila. "Přes veškerou snahu se nepodařilo zjistit původ příjmů, za kterých byl tento majetek pořízen," uvedla dále. Protože nedoložila, že by peníze pocházely z trestné činnosti, nemohla Palase obvinit.

Sám Palas rozdílovou částku nikdy nevysvětlil. Po policejním prověřování jen uvedl: "Nemám pocit, že bych kdykoliv udělal něco, co by nebylo v souladu se zákonem." Palasovo vyjádření k současnému obchodním sporu s jeho bývalým poradcem Horáčkem se deníku Aktuálně.cz nepodařilo získat. Jeho poslední dostupné číslo už neexistuje.

 

Právě se děje

Další zprávy