Exministr Fuksa nemá klid, policii zajímají zabavené peníze

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
13. 4. 2014 17:38
U jednoho z rebelů ODS policie při razii zajistila více než 1,7 milionu. Fuksa původ zatím nevysvětlil.
Bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa.
Bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - I když Nejvyšší soud již před pěti měsíci konstatoval, že stíhání rebelů z ODS za lukrativní posty ve státních firmách není možné, detektivové teď ještě prověřují původ peněz, které byly při razii zabaveny exministru Ivanu Fuksovi.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajistili u Fuksy - jak již dříve napsal deník Aktuálně.cz - 1 726 000 korun v hotovosti.  

Už krátce po zatčení všech hlavních aktérů případu poslaneckých trafik, které státní zástupci zahrnuli do kauzy Jany Nagyové, začali policisté zkoumat jejich konta a majetkové poměry.

V seznamu prověřovaných nechybí ani Ivan Fuksa, u něj však byla - na rozdíl od ostatních obviněných v kauze trafik - nalezena také nezvykle vysoká hotovost, která detektivy zaujala. A tak podle informací Aktuálně.cz provádí v této věci policisté rozsáhlé finanční šetření.

Otazníky nad 1,7 milionu korun

Náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár Aktuálně.cz řekl, že se k zabaveným penězům sice Fuksa vyjádřil při domovní prohlídce, ale jeho vysvětlení nebylo dostatečné.

Zůstaly mimo jiné otazníky nad tím, proč měl doma více než 1,7 milionu korun v hotovosti a zda šlo o jeho osobní peníze. Kvůli těmto podezřením mu rovněž nebyly doteď peníze vráceny.

Podle Ištvanova náměstka Pavla Komára Fuksa celou řadu věcí nevysvětlil.
Podle Ištvanova náměstka Pavla Komára Fuksa celou řadu věcí nevysvětlil. | Foto: Vojtěch Marek

"Nám to vysvětlení nestačí. Máme připravenou řadu otázek," prohlásil Komár.

Jenže když se bývalého ministra chtěli státní zástupci na zmíněnou částku zeptat při výslechu na policii, rozhodl se, že nebude vypovídat. A k původu peněz se tak nevyjádřil.

"Samozřejmě že nás původ těch peněz zajímá," podotkl šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda.

Příjmy exministra Ivana Fuksy

Deníku Aktuálně.cz se vyjádření Fuksy nepodařilo získat ani prostřednictvím jeho advokáta Tomáše Gřivny a reportér ho nezastihl ani u jeho domu v Příbrami, kde v této chvíli pobývá.

Ivan Fuksa opouští vazbu.
Ivan Fuksa opouští vazbu. | Foto: ČTK

Fuksa mezi roky 2010 až 2013, kdy byl ministrem, poslancem a působil v Českém Aeroholdingu, měl příjmy, které dosáhly nejméně tří milionů korun.

Z majetkových přiznání, která odevzdal ve Sněmovně, přitom vyplývá, že v té době si pořídil vůz Škoda Superb, za který doplácel 370 tisíc korun, a společně s manželkou si pořídil byt v pražské čtvrti Žižkov za 6,8 milionu korun. Na něj ale čerpají hypotéku.  

Vedle Fuksy řekl Nejvyšší soud, že není možné za takzvané trafiky stíhat ani Petra Tluchoře a Marka Šnajdra. Všichni tři nyní žádají odškodnění celkově ve výši 12 milionů korun za to, že strávili zhruba jeden měsíc ve vazbě.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
Další zprávy