Exministr kultury Balvín dostal za korupci podmínku. Soudkyně ho potrestala, i když nechtěla

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 9. 1. 2017 11:37
Bývalý ministr kultury Jiří Balvín dostal desetiměsíční podmíněný trest a k tomu čtvrtmilionovou pokutu za korupci. Té se měl dopustit, když zprostředkoval úplatek za prodej rekreačního zámečku Českého rozhlasu v Přerově nad Labem. Se stejným trestem odešli i bývalý zájemce o budovu, podnikatel Jan Hnilica, a další aktér kauzy, tehdejší náměstek ředitele rozhlasu Michal Koliandr. Odůvodnění soudkyně Hany Chaloupkové ale bylo neobvyklé: Sama je totiž přesvědčena, že se trojice ničeho nedopustila. Změnit původní osvobozující verdikt z loňského dubna jí ale přikázal Městský soud v Praze. "Až budu tento rozsudek písemně odůvodňovat, tak budu mít problém," připustila.
Jiří Balvín v obklopení advokátů před Obvodním soudem pro Prahu 2.
Jiří Balvín v obklopení advokátů před Obvodním soudem pro Prahu 2. | Foto: Jiří Koťátko

Praha – Před dvěma lety se tehdejší ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan obrátil na policii s nečekaným oznámením, že se jej náměstek Michal Koliandr pokusil uplatit. A policistům předal i obálku se 125 tisíci korunami, kterou mu Koliandr dal. Údajně kvůli prodeji zámečku v Přerově nad Labem, který sloužil jako rekreační středisko rozhlasu – ale ten jej již delší dobu nevyužíval a chtěl jej prodat.

Duhan poté policii předložil i nahrávku svého dalšího rozhovoru s Koliandrem. A policie navíc nasadila odposlechy. Případ pak loni na jaře skončil před Obvodním soudem pro Prahu 2. Státní zástupce obžaloval kromě Koliandra jak zájemce o zámek, úspěšného obchodníka s ovocem Jana Hnilicu, tak bývalého ministra kultury a také exředitele České televize Jiřího Balvína, který měl předání úplatku zprostředkovat. 

Soudkyně Hana Chaloupková ale trojici během jediného jednání zprostila obžaloby. Odůvodnila to tím, že chyběly důkazy, že se trestný čin skutečně odehrál. "Nevíme, jestli se větší nebo menší část skutku stala, nebo ne," uvedla Chaloupková. Státní zástupce se ale odvolal a poté, co mu dal za pravdu odvolací Městský soud v Praze, musela rozhodnout znovu.

Sama by je znovu osvobodila

Případ začala znovu projednávat v pondělí krátce po 9. hodině. "Máme znovu přehodnotit jednotlivé důkazy. Víceméně zaznělo, že bych měla dospět k jinému závěru," zrekapitulovala verdikt odvolacího soudu. A pak naznačila, že je stále přesvědčena o tom, že shromážděné důkazy vinu trojice neprokazují.

Jenže když po zhruba hodině vynesla nový verdikt, konstatovala u celé trojice vinu. A všem udělila desetiměsíční podmínku a pokutu 240 tisíc korun. U Hnilici pak rozhodla i o propadnutí věci – údajného úplatku 125 tisíc korun.

"Poprvé se mi stalo, že mi bylo nakázáno, abych určitým způsobem rozhodla," řekla s tím, že měla na výběr dvě možnosti, z nichž každá "naštve" odvolací soud. Buď sice trojici znovu proti jeho pokynům osvobodí, nebo ji odsoudí. V tom případě je zase rozzlobí odůvodněním. "Až budu tento rozsudek odůvodňovat, budu mít problém," přiznala.

Oba přítomní - Hnilica a Balvín - se na místě odvolali, a spis tak poputuje znovu k Městskému soudu v Praze.

Musel jsem odvádět desátky

Na úplatek upozornil Duhan policii předloni v březnu, před soud se dostal případ po zhruba roce. Koliandr se od počátku hájil tím, že jde pouze o hry bývalého ředitele Duhana. "Do těch jeho velmi záhadných her jsem nikdy nechtěl být vtahován," popsal před prvoinstančním soudem loni v dubnu. K pondělnímu jednání poslal jen svého advokáta, protože je na plánované zahraniční dovolené.

A uvedenou obálku se 125 tisíci korunami vysvětloval tehdy tím, že to byly "vratky" z vyplacených mimořádných odměn, které prý Duhan požadoval. Jenže i když podle Koliandra tyto desátky museli odvádět i další, tuto praxi nikdo nepotvrdil. "Není se co divit, že to ostatní nepřiznali," reagoval Koliandrův obhájce Marek Nespala.

Sám Balvín – ten byl podle obžaloby prostředníkem mezi Hnilicou, který je jeho dlouholetý kamarád, a Koliandrem – před soudem loni v dubnu odmítl vypovídat. Stejně jako Hnilica, který jen prohlásil, že s korupčním případem nemá nic společného. "Žádné peníze jsem nikomu nesliboval ani nedával. Chtěl jsem zámek využít pro soukromé účely, protože ve vedlejší vesnici bydlíme se ženou už 35 let," uvedl Hnilica.

Zámek se prodává znovu

Zámek v Přerově nad Labem na Nymbursku nakonec majitele nezměnil. Rozhlas požadoval v soutěži nejméně 24 milionů, podnikatel Hnilica nabídl dokonce 33 milionů. Jenže v době, kdy se soutěž vyhodnocovala, už tajně běželo policejní vyšetřování. Takže rozhlas výběrové řízení zastavil. Do údržby objektu, který nevyužívá, musí dávat ročně víc než milion korun. Nyní jej proto prodává znovu.

Koliandrův advokát Marek Nespala proto požadoval, aby soud s verdiktem počkal několik týdnů, než se prodej dokončí. Aby pak bylo zřejmé, zda skutečně rozhlasu mohla vzniknout nějaká škoda. "Nakonec se může stát, že se prodá třeba jen za deset, dvanáct milionů korun," poukázal Nespala.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy