Exministr dopravy ohlásil korupci. Úplatek 1,5 milionu se nekonal, řekla však policie

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 9. 3. 2021 9:31
Kriminalisté podle zjištění Aktuálně.cz odložili kauzu údajné nabídky úplatku, kterou měl obdržet někdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Korupci ohlásil v souvislosti se zakázkou na dohled nad mýtným systémem. Advokát mu podle jeho slov nabídl 1,5 milionu korun. Policie však jeho verzi nepotvrdila. Kremlík později skončil kvůli zakázce na elektronické dálniční známky.
Vladimír Kremlík
Vladimír Kremlík | Foto: Jakub Plíhal

Čtyři dny před Štědrým dnem 2019 měl přijít na ministerstvo dopravy právník z advokátní kanceláře Rowan Legal Martin Janoušek. V této době se rozhodovalo o zakázce na dohled nad mýtným systémem za 215 milionů korun. Resort dopravy tehdy řídil ministr Vladimír Kremlík (za ANO).

Podle jeho slov mu Janoušek nabídl úplatek ve výši 1,5 milionu korun, pokud bude v řízení hájit zájmy vítěze tendru firmy CGI. Společnost patřila k Janouškovým klientům. Ministerstvo však uvažovalo, že dozor nad mýtem nakonec svěří státnímu podnik Cendis. Janouškova údajná nabídka tomu měla zabránit. Kremlík kvůli tomu podal trestní oznámení.

Jak však nyní zjistil deník Aktuálně.cz, k žádné korupční nabídce nedošlo. Kriminalisté nikoho neobvinili. "Policejní orgán tuto věc odložil. Dospěl k závěru, že nejde o podezření ze spáchání trestného činu," potvrdil Aktuálně.cz vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, jehož úřad vyšetřování kauzy dozoroval.

Razítko od státního zástupce

Policie případ odložila ve druhé polovině února, své závěry předestřela dozorovému státnímu zástupci. Žalobce dal na jejich zjištění razítko. "Dozorový státní zástupce přezkoumal toto usnesení policejního orgánu na podkladě spisového materiálu a akceptoval jej," poznamenal vedoucí žalobce Lelek.

Původně přitom policie loni v listopadu advokáta Janouška obvinila z korupce. Dozorový žalobce letos v lednu, jak upozornila Česká televize, trestní stíhání zrušil. Kriminalisté měli v prověřování pokračovat a údajný úplatek lépe doložit. V únoru ovšem dospěli k závěru, že verze o úplatku neobstojí. Celý příběh se tím definitivně uzavřel.

"Nabídl mi úplatek," řekl loni v únoru Kremlík serveru Seznam Zprávy, jenž na údajnou korupci upozornil. Kremlík tři týdny od schůzky s Janouškem informoval Bezpečnostní informační službu, že ho chtěl advokát uplatit. Ve spojení byl přímo s ředitelem služby Michalem Koudelkou.

Neuskutečněný plán s BIS

Jak poté upozornilo Aktuálně.cz, BIS byla připravena ministrovi ve spolupráci se státním zastupitelstvím jeho podezření objasnit. Jenže plán se uskutečnit nestihl, premiér Andrej Babiš Kremlíka mezitím odvolal kvůli jiné zakázce - na dodávku systému elektronických dálničních známek.

Kremlík se proto obrátil na Seznam Zprávy. Server ho vybavil nahrávacím zařízením a tehdy už exministr se 1. února 2020 znovu sešel s advokátem Janouškem ve Špindlerově Mlýně. Oba se znají a týkají si. Kremlík se ho zeptal, zda nabídka 1,5 milionu stále platí. "Nemám nejmenší tušení," reagoval Janoušek. O dva dny později server příběh zveřejnil.

Trestní oznámení kvůli korupci podal Kremlík 4. února, více než šest týdnů po schůzce na ministerstvu dopravy, kde měla nabídka zaznít. Policie už však přímé důkazy nasbírat nemohla. Nic silnějšího než výpověď exministra k dispozici neměla. "Tento případ plně ilustruje, jak je důležité respektovat presumpci neviny i ve veřejném prostoru," řekl Aktuálně.cz Janouškův právní zástupce Lukáš Trojan.

Sám advokát Janoušek mluví o tom, že za kauzou stála Kremlíkova provokace, aby si udržel post ministra dopravy. "Se smyšleným obviněním přišel skoro po měsíci od údajné nabídky a to přesně v den, kdy vypukla jeho kauza ’eshop na dálniční známky za 400 milionů’ a oznámil to ještě formou jakési smsky. Následně se tím možná mohl snažit mediálně překrýt jiné své problémy jako záhadné financování nákupu bytu," sdělil Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy