Exministr Dobeš je předsedou hnutí Pro sport a zdraví

ČTK ČTK
25. 5. 2013 16:33
Na ustavujícím sněmu byl jediným kandidátem na funkci
Exministr Josef Dobeš.
Exministr Josef Dobeš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hnutí Pro sport a zdraví si na sobotním ustavujícím sněmu zvolilo předsedou bývalého ministra školství Josefa Dobeše.

Místopředsedy hnutí, které usiluje o uznání sportu za veřejně prospěšnou činnost, se stali někdejší gymnastka Věra Černá, krasobruslař René Novotný či trenér akademické volejbalové reprezentace Lubomír Vašina.

Dobeš řekl, že český sport potřebuje větší finanční podporu a lepší systém výchovy mladých talentů.

Dobeš, který byl jediným kandidátem na funkci předsedy hnutí, získal 112 hlasů ze 117. Sport chápe jako zásadní hodnotu nejen pro aktivní sportovce, ale i pro řadu seniorů či rodiny s dětmi.

"Podporu, kterou jsem dostal, vnímám jako silnou a děkuji za ni. K mým konkrétním cílům v oblasti legislativy patří prosazení zákona o dobrovolnictví a komplexního zákona o sportu. Myslím ale, že je to téma spíše budoucí Poslanecké sněmovny, a to i vzhledem k tomu, že současná vláda hodlá jen dožít," uvedl Dobeš na dotaz, jak se k jeho plánům staví kolegové poslanci.

Hnutí bude mít jedenadvacetičlenné grémium. Třetina členů grémia byla zvolena dnes, zbytek vzejde z regionálních rad. Do měsíce by se mělo grémium poprvé setkat v kompletní podobě.

Místopředsedy hnutí se vedle Černé, Novotného a Vašiny stali bývalý liberecký hejtman Stanislav Eichler, někdejší provozní ředitel České televize Vladimír Karmazín a Miloš Malý, který se zabývá bojovým uměním. Šestice se shodla na tom, že se rozhodli kandidovat, protože sport je jejich životním stylem a jeho osud jim není lhostejný.

"Dělám sport celý život a vidím, že nemá společenskou prestiž, kterou by měl mít. Navíc, když pracujete s mládeží, tak samozřejmě chcete, aby z těch talentovaných dětí něco bylo," uvedl Vašina na tiskové konferenci po skončení sněmu. Dodal, že by byl rád, kdyby české sportovní organizace braly hnutí jako partnera, který chce sportu pomoci.

Dobeš ocenil, že hnutí dnes přišli podpořit předseda České unie sportu Miroslav Jansta i předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl. Na sněm v hotelu v pražském Chodově dorazila například také bývalá sjezdařka Olga Křížová-Charvátová.

Hnutí chce své cíle prosazovat na komunální i celostátní úrovni. Dobeš, který se dostal do Sněmovny za Věci veřejné a nyní je nezařazeným poslancem, prý ještě není rozhodnut, kam bude v příštím "supervolebním" roce kandidovat on.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy