Exmanažeři MUS požadují veřejné projednání svého odvolání

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2014 17:11
Vzhledem k vytíženosti švýcarského soudu i obsáhlosti napadeného rozsudku jejich advokátka odhaduje dobu rozhodování až na jeden rok.
Jiří Diviš u soudu v Bellinzoně.
Jiří Diviš u soudu v Bellinzoně. | Foto: ČTK

Praha - Manažeři nepravomocně odsouzení v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) budou u švýcarského odvolacího soudu požadovat veřejné projednání své věci, které není obvyklé.

Informovala o tom jejich advokátka Karolina Zelenková s tím, že vzhledem k vytíženosti Spolkového nejvyššího soudu v Lausanne i obsáhlosti napadeného rozsudku odhaduje dobu rozhodování až na jeden rok.

Soud v Bellinzoně loni exmanažery potrestal za podvody a praní špinavých peněz nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký trvají na své nevině a po obdržení písemného odůvodnění verdiktu se minulý měsíc odvolali.

"Spolkový nejvyšší soud v Lausanne v některých případech v minulosti rozhodnutí soudu nižšího stupně zcela zrušil, což je i cílem odvolání nepravomocně odsouzených bývalých manažerů MUS. Soud však může rozhodnutí soudu prvního stupně i změnit, což podle našeho názoru není možné bez nařízení nového jednání a opětovného řádného vyslyšení odsouzených i svědků," vysvětlila Zelenková, proč budou advokáti usilovat o veřejné jednání.

V té souvislosti poukázala na to, že prvostupňová rozhodnutí švýcarských soudů bývají přezkoumávána nejprve odvolacím soudem ve druhém stupni, a teprve až poté se lze domáhat přezkoumání případu u lausannského nejvyššího soudu. "V procesu s bývalými manažery MUS však jedna instance zcela chybí," zdůraznila.

Veřejné jednání se využívá jen zřídka

Jeden ze švýcarských obhájců exmanažerů Jean-Luc Maradan připustil, že možnost veřejného jednání soud využívá pouze zřídka. Přesto se o něj budou snažit, a to kvůli "zjevným procesním pochybením" i "nesprávně a účelově popsaným skutkovým zjištěním".

Nejpravděpodobnější variantou je podle Zelenkové to, že o odvolání bude rozhodovat tříčlenný nebo pětičlenný senát, a to tak, že každý jeho člen posoudí případ nejprve samostatně a potom po společném projednání věci vydají rozhodnutí. "V roce 2013 projednával nejvyšší soud v Lausanne absolutní většinu případů právě prostřednictvím tohoto typu senátu," podotkla.

Doba mezi obdržením odvolání a jeho posouzením závisí podle advokátky na aktuálním vytížení soudu, které je prý v současné době velké. "Očekáváme proto, že proces odvolání může trvat až dvanáct měsíců," uvedla.

Na vyhotovení rozsudku čekali 237 dní

Dodala, že devět z celkem dvaadvaceti případů odvolání v trestních věcech, které loni projednával, ukončil lausannský soud za méně než měsíc. Jedenáct případů pak za dobu od jednoho do tří měsíců a pouze dva případy řešil od čtyř do šesti měsíců.

Nedávno si exmanažeři MUS veřejně stěžovali na to, že na vyhotovení bellinzonského rozsudku čekali celých 237 dní od vynesení verdiktu, protože soud si lhůtu k vyhotovení rozsudku o tři měsíce prodloužil. Dokument má téměř 600 stran a je ve francouzštině.

Pětice mužů čelí trestnímu stíhání i v České republice, a to pro zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z Mostecké uhelné vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Viní je také z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy