Exmanažer fondu Trend odškodné nedostane, stáhl stížnost

Radek Nohl Radek Nohl
31. 5. 2014 7:02
Miroslav Hálek chce po státu téměř 48 milionů korun, ale stáhl svou žádost o to, aby jeho případ projednal soud.
Miroslav Hálek byl podle vyšetřovatelů hlavním aktérem fondu Trend.
Miroslav Hálek byl podle vyšetřovatelů hlavním aktérem fondu Trend. | Foto: ČTK

Praha - Šance hlavního aktéra údajně vytunelovaného fondu Trend Miroslava Hálka, aby získal mnohamilionové odškodné za to, že byl léta v této kauze stíhán, se výrazně snížila.

Deník Aktuálně.cz zjistil, že Hálek na poslední chvíli stáhl svou žádost o to, aby Vrchní soud v Praze jeho případ projednal. Soudy přitom již ve svých vyjádřeních konstatovaly, že v případě získání odškodného je nutné, aby o vině či nevinně bylo předtím pravomocně rozhodnuto.

Hálek sice o to poté, co se kauzy dotkla loňská amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause, původně žádal soud. Jen pár dní předtím, než mělo k verdiktu dojít, si to ale rozmyslel. "Náš soud v dubnu tohoto roku vzal zpět vzetí žádosti o projednání věci původně obviněného Miroslava Hálka na vědomí," potvrdil mluvčí pražského vrchního soudu Jiří Krupička.

Advokát Petr Vacek, který Hálka řadu let u soudu zastupoval, Aktuálně.cz řekl, že důvodem tohoto kroku bylo mimo jiné, že jeho klient byl již dříve u šesti ze sedmi skutků zproštěn viny.

"I když to bylo nepravomocně, vrchní soud vždy rozsudek krajského soudu zrušil. Což je signál, že není něco v pořádku," prohlásil Vacek.

Odškodné 48 milionů

Jenže tento postup by mohl Hálkovi kvůli jeho žádosti o odškodné uškodit. Hlavní aktér případu, jak nedávno upozornil deník Aktuálně.cz, chce po státu za nemajetkovou újmu, ušlý zisk a za služby advokátů bezmála 48 milionů korun.

"Jen když to řízení u soudu probíhá nějaké tři roky, tak to rodinu poznamená a tento případ se šetřil zhruba šestnáct let," dodal Vacek.

Z fondu Trend zmizelo podle vyšetřovatelů více než 1,4 miliardy korun. Poslední verdikt v případu vynesl Vrchní soud v Praze před zhruba dvěma týdny a řekl, že je trojice Michal Plachta, Miroslav Vlastník a Václav Dius nevinná.

Další podobný případ

Ve stejný den měl rozhodnout i o Hálkovi. Jenže jak již bylo zmíněno, klíčový muž případu svou žádost stáhl.

Kauza H-Systém. Ilustrační foto.
Kauza H-Systém. Ilustrační foto. | Foto: Sandra Štefaniková

Podobný případ je přitom starý jen několik týdnů. To soud zamítnul žádost dvojice bývalých bankéřů H-Systému, kteří chtěli peníze za služby advokátů a nemajetkovou újmu, ale stejně jako u Hálka nebylo rozhodnuto o jejich vině či nevině. I kauza H-Systému byla po amnestii zastavena.

O úspěšnosti Hálkovy žádosti však do konce června rozhodne ministerstvo spravedlnosti. Když ji odmítne, může se ještě obrátit na soud.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy