Exkluzivně: Vojenská špionáž líčila na Václava Klause

Martina Machová Martina Machová
15. 9. 2010 8:41
Aktuálně.cz získalo dokumenty, v nichž je zaznamenán nábor mladého "vojáka Klause"
Prezident Klaus jako mladý voják zaujal komunistické rozvědčíky.
Prezident Klaus jako mladý voják zaujal komunistické rozvědčíky. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O nynějšího českého prezidenta Václava Klause se v éře socialistického Československa zajímala totalitní vojenská rozvědka.

Podle spisu, který Aktuálně.cz odhalilo v Archivu bezpečnostních složek, si Klause vybrala Zpravodajská služba generálního štábu (ZSGŠ) jako kandidáta ke spolupráci, když jako dvaadvacetiletý nastoupil vojenskou základní službu.

Zajímat se o něj začala v lednu 1963. Po několika měsících, v srpnu 1964 akci ukončila s tím, že je Klaus pro další spolupráci nevhodný.

Ze spisu, který má Aktuálně.cz celý k dispozici, je patrné, proč k takovému závěru totalitní moc dospěla: kvůli "značné vazbě ke sportovní činnosti, k děvčeti a k zaměstnání".

Podle experta na vojenské zpravodajství Vojenského historického ústavu Prokopa Tomka vedení spisu a informace v něm nenaznačují ani v nejmenším, že se s rozvědkou Klaus jakkoli zapletl.

Úřad prezidenta v reakci na tyto dokumenty kontakt komunistických rozvědčíků s mladým Václavem Klausem potvrdil a odkázal na novinový rozhovor, v němž Klaus, už jako hlava státu, o setkání hovoří.

Osm popsaných stránek

Vojenský rozvědka byla složkou totalitní armády, která byla na rozdíl od vojenské kontrarozvědky (VKR) oddělena od Státní bezpečnosti a ministerstva vnitra.

Působila až na výjimky v zahraničí a nevyznačovala se tvrdostí, jíž proslula právě komunistická tajná policie.

I ta Václava Klause sledovala. Poslední spis (s krycím jménem Rek) na něj založila v dubnu 1988, dva roky poté, co ukončila předchozí Klausův spis, vedený pod krycím jménem Kluk.

Dokument rozvědky o Klausovi, který nyní v archivech prostudovalo Aktuálně.cz má osm popsaných stránek. Obsahuje tři takzvané pracovní záznamy, ve kterých příslušník rozvědky líčí jeho rodinné poměry, studium a záliby i charakter.

Co řekl informátor

První poznatky o dnešním prezidentovi pocházejí ze zmíněného ledna 1963. Vojenská rozvědka vycházela jak z kádrových materiálů Klause a jeho rodičů tak z postřehů informátora, který znal budoucí hlavu státu z basketbalu.

"Informátor uvádí, že adresa se u útvaru projevuje velmi kladně. Okamžitě po příchodu k útvaru projevil zájem o práci v ČSM. Byl proto také navržen do praporního výboru ČSM jako jednatel a pokladník," zapsal si rozvědčík o Klausovi.

"Projevuje se jako velmi chytrý, bystrý a nadaný s vrozenou inteligencí. Právě pro tyto schopnosti je někdy považován za "náfuku", má tendence k nadřazenosti nad ostatní," pokračoval v charakteristice vyhlednutého spolupracovníka.

To je spis, kde je vše zapsáno.
To je spis, kde je vše zapsáno. | Foto: Martina Machová

Z kádrových materiálů vojenského útvaru, pak přidává pracovník rozvědky popis, jak se mladý Václav Klaus staví k totalitnímu systému.

"Projevuje se u něj sklon podceňovat politický přístup k úkolům a řešit věci příliš operativně. Má velké organizační a přesvědčovací schopnosti avšak sklon k podceňování úrovně ostatních, které hodnotí z pozic svých vlastních schopností," líčí rozvědčík a přidává doušku, že takový postoj je vojáku Klausovi vyčítán.

A pak to skončilo

Na konci druhého zápisu, ve kterém vojenská rozvědka rozebírá zejména Klausův rodinný původ a schopnosti, se začíná kariéra spolupracovníka přibližovat. Pracovníci ZSGŠ jej hodnotí jako vhodného "k dalšímu rozpracování" a padne i návrh na "informativní pohovor".

Ten se podle spisu uskutečnil v listopadu 1963 a je posledním kontaktem Klause s vojenskou špionáží. Uzavírají jej slova: "Navrhuji adresu vyřadit z dalšího rozpracování pro jeho značnou vazbu ke sportovní činnosti, děvčeti a zaměstnání."

Expert Prokop Tomek hodnotí pokus o Klausův nábor spíš jako rutinní. Dodává však, že něčím musel tehdejší voják a dnešní prezident vojenskou rozvědku zaujmout.

"Samozřejmě si netipovali každého. Zájem ale v tomto případě skončil hned v úvodní fázi. Zřejmě nedošlo ke konkrétní diskuzi o způsobu spolupráce," hodnotí dokumenty.

"Měli zájem o lidi inteligentní, ale takové, aby zároveň příliš nevybočovali. Aby byli spolehliví a řiditelní. Když někdo hlasitě vyjadřoval zájem o takovou práci, byl spíš podezřelý," nastínil šablonu, podle které si adepty rozvědka vybírala.

Prezident při výročí revoluce.
Prezident při výročí revoluce. | Foto: Jan Langer

Konec hned v počátcích

Dokumenty, které Aktuálně.cz v Archivu bezpečnostních složek získalo, potvrzují příhodu z vojny, kterou Václav Klaus připomněl v rozhovoru pro Lidové noviny loni u příležitosti 20. výročí sametové revoluce.

"Bydlel jsem v kasárnách v Podbabě. Jednoho dne tam přišli dva plukovníci, všechny postavili do latě, a do velitelské kanceláře zavolali mě. A začali to na mě zkoušet: Vy máte samé jedničky a chcete jít do podniku zahraničního obchodu Ligna - to byl podnik na vývoz dřeva, papíru, nábytku, klavírů atd.," uvedl prezident v rozhovoru.

Prozradil v něm také, že mu vojáci nabídli, že by mohl jít pracovat do Omnipolu, přes který tehdy prodával totalitní režim zbraně zejména do zemí třetího světa.

I ze spisu je evidentní, že Klaus nabídku odmítl. Sám tvrdí, že se vymluvil na basketbal, který v té době závodně hrál. Stejný důvod vyřazení z evidence uvádí i spis.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

USA považují jednání Číny vůči menšině Ujgurů za genocidu. Peking se dopouští zločinů proti lidskosti, řekl Pompeo

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že považuje zacházení Číny s menšinou Ujgurů v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě země za genocidu. Uvedl to ministr zahraničí Mike Pompeo, podle nějž se Peking vůči menšině dopouští zločinů proti lidskosti. Agentura Reuters oznámení označila za další nepříjemný úder Číně, k němuž dochází necelý den před nástupem demokrata Joea Bidena do prezidentské funkce.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Írán zařadil odcházejícího prezidenta USA Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů"

Írán zařadil odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů". Informovala o tom dnes agentura Reuters s tím, že jde spíše o symbolický krok.

Sankce předpokládají zadržení jakéhokoli majetku dotyčných v Íránu, přičemž není známo, že by některý z vrcholných amerických představitelů v Íránu nějaký majetek měl. Země neudržují diplomatické styky od začátku 80. let a Trumpova administrativa od roku 2018 na Írán uvalovala sankce značně poškozující íránskou ekonomiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy