Exkluzivně: Víme, jak to je s pozemky pro Kaplického

Kateřina Eliášová
20. 10. 2007 19:05
Knihovna na Letné může být. Byť o pár metrů jinde
Kaplického chobotnice už se dostala do parády lidové tvořivosti. Tento obrázek přišel do redakce e-mailem.
Kaplického chobotnice už se dostala do parády lidové tvořivosti. Tento obrázek přišel do redakce e-mailem. | Foto: Archiv

Praha - Pražský primátor Pavel Bém se po čtvrtečním televizním duelu s architektem Janem Kaplickým dostal pod palbu kritiky. V kauze nové Národní knihovny na Letné buď lže, anebo je fatálně neinformován.

Bém v televizi řekl, že za spory kolem Kaplického "chobotnice" může ředitel NK Vlastimil Ježek. Ten podle něj vypsal soutěž na místo, které knihovna podle územních plánů nemůže stát.

"Ředitel neměl a nemohl vyhlásit soutěž na pozemky, které nebyly jeho. Na územní plán, který je s funkcí stavby v rozporu. Je mi líto. Byla to prostě chyba," uvedl Bém.

Ze zjištění deníku Aktuálně.cz však vyplývá, že tyto věty nejsou pravdivé. Město totiž pozemky na Letenské pláni Ježkovi skutečně přikleplo. Kaplický sice svůj blob umístil o pár desítek metrů vedle, ale stále ještě na místa, které Praha alespoň slíbila na knihovnu dát. A rozhodně do oblasti, kde smí vyrůst církevní nebo kulturní stavba - čili i knihovna.

"Nedokážu si představit, že by Pavel Bém nemluvil pravdu. Spíš to vypadá, že nedostal ty správné informace," potvrzuje bývalá šéfka Útvaru rozvoje města Praha Světlana Kubíková, která byla u celého procesu okolo umístění knihovny na Letné.

Proč Bém nemluví pravdu
aneb jak to celé bylo

Píše se rok 2004. Ředitel Ježek začíná se zástupci města neformálně jednat o stavbě budoucí knihovny, která má o rok později jasnější obrysy. Konkrétně začíná být jasné, že budoucí Národní knihovna bude stát na Letné.

Koncem března 2006 pražští zastupitelé zamýšlené plány posvětili. Za jasně daných podmínek schválili prodej pozemků. Ty byly od změny územního plánu v roce 1999 vedeny pod zkratkou  ZKC, tedy zvláštní kultura a církev. To znamenalo, že tady nesměl vyrůst například hotel nebo nákupní středisko.

Dále čtěte:

Bém - Kaplický na Nově
Přehledně: Líbí se i dráždí: Vyroste v Praze funny knihovna? Kaplický a Bém přitáhli Nově na půl milionu domácností Online: Sledovali jsme TV duel o chobotnici na Letné Fotogalerie: Co mohlo také stát nad Prahou?

Jak mohou zastupitelé
stavbě knihovny zabránit?

  • Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek chce mýty okolo knihovny zastupitelům vyvrátit už na jejich nejbližším zasedání. To se koná už příští čtvrtek. Zatím není jasné, zdali jej zastupitelé vystoupit nechají.
  • Jasné je ale to, že příští čtvrtek zastupitelé svým hlasováním nevyvrátí záměr postavit knihovnu na Letné.
  • Museli by hlasovat o tom, že ruší rok staré rozhodnutí prodat Národní knihovně slíbené pozemky. To by ale nejprve museli odsouhlasit pražští radní. Ti o ničem takovém nehlasovali a ani na posledním jednání před čtvrtečním zastupitelstvem to v plánu nemají.
  • Boj o knihovnu tak vypukne pravděpodobně až na listopadovém zasedání.

Blogy o knihovně:

Publicista Karel Hvížďala: Debata na Nově o Chobotnici - selhání ČT i Novy a lži politiků Primátor Pavel Bém: Zajímavý blob na nevhodném místě Historik umění Jiří Fajt: Chobotnice jako prubířský kámen stranické disciplíny Architekt Jan Kasl: Není Chobotnice jako chobotnice

Na místě, kde má vyrůst Národní knihovna, je dnes tramvajová smyčka. Za pozemkem, který knihovně zastupitelé přiklepli, leží ještě další. Je to vybetonovaný pás, kde dnes parkují autobusy.

A právě tento pozemek je pro celý spor klíčový.

My vám ty pozemky dáme...
...až uvidíme návrh budovy

"Už tehdy pracovníci odboru územního plánu zamýšleli, co s vybetonovanou plochou. Ředitel Ježek přišel s tím, že by knihovnu posunul právě na tyto pozemky tak, aby nestála poblíž silnice," vysvětluje Světlana Kubíková.

Část přiklepnutých pozemků u silnice chtěl tedy ředitel Ježek směnit za ty dál od silnice. U těchto pozemků by musela nastat změna územního plánu, plocha byla totiž vedena pouze jako zeleň, na které se nesmělo stavět, byť to byla vybetonovaná plocha.

Začala řada jednání. Důkazem toho je i bohatá korespondence, kterou hodlá šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek po návratu z dovolené veřejnosti ukázat.

"Například náměstek primátora zodpovědný za územní rozvoj Jan Bürgermeister byl směně nakloněn, doporučoval ji ale až poté, co bude znám návrh knihovny," upozornila Kubíková.

O změně územního plánu se už chystali v lednu tohoto roku jednat i pražští radní. Měli už zpracované veškeré podklady. Změna stavebního zákona ale schválení překazila.

Knihovna na Letné může být,
byť o pár metrů dál. I bez ODS

Ježek přesto nechal Kaplického chobotnici nakreslit na části pozemků, kterou mu zastupitelé sice nepřiklepli, byly mu jen neformálně přislíbeny.

"Tady je kámen úrazu, teď se toho všichni chytají," vysvětlila Kubíková. "Co už ale neříkají je, že knihovna se vejde na území, které zastupitelé přiklepli, pokud ji prostě Kaplický posune o pár metrů blíž silnici. A architekt Kaplický přeci otevřeně říká, že není problém provést drobné změny," dodala Kubíková. "Tyto skutečnosti jsou dobře známy jak radním, tak zastupitelům."

Přesto dnes Bém tvrdí, že ředitel Ježek nechal knihovnu "namalovat" na jiných pozemcích.

"Chci to zastupitelům v klidu vysvětlit. Žádnou chybu jsem neudělal," hájí se Vlastimil Ježek.

Jeho slova potvrzuje v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz i Kubíková. "Knihovna se na ty schválené pozemky po mírných úpravách vejde," řekla.

Co bude s pozemky,
když nebude blob?

Otázkou je, co se stane s letenskými pozemky, pokud na nich opravdu knihovna stát nebude.

Spekuluje se o tom, že si na ně brousí zuby někdo jiný. To primátor Bém vyvrací. "Pozemkové spekulace mohu skutečně se stoprocentní jistotou vyloučit," uvedl.

Pozemky jsou stále v režimu ZKC, tedy zvláštní kultura a církev a může tady skutečně vyrůst "jen" církevní nebo kulturní stavba. Pokud by tam chtěl někdo stavět například hotel, musely by pozemky projít změnou územního plánu.

O něm by museli hlasovat zastupitelé. Ti samí, kteří možná už za měsíc stavbu blobu na Letné definitvně pohřbí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy