Exkluzivně: Plzeň vezme titul 15 lidem. Známe jména

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 7. 2010 15:30
Škola chce odebrat titul bývalému policejnímu náměstkovi, či šéfovi hospodářské kriminálky
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni se pokusí odebrat tituly nejvýše patnácti z celkem 69 lidí, kteří vystudovali školu za podezřelých okolností.

Ve většině případu jde o ty absolventy, kteří získali v Plzni magisterský titul.

Podle informací Aktuálně.cz půjde zejména o tzv. rychlostudenty, u nichž bylo studium kratší než rok. A pak také o absolventy, jimž škola uznala například dvacet let staré studium.

Policisté na řadě

Konkrétně se škola podle informací online deníku rozhodla odebrat magisterský titul například podnikateli Janu Harangozzovi, jenž figuroval v kauze konkurzních podvodů soudce Berky.

O titul by měli přijít také představitelé policie - například bývala policejní vyšetřovatelka Monika Kocourková, bývalý náměstek policejního prezidenta Jan Brázda, či současný šéf odboru hospodářské kriminálky v Ústí nad Labem Petr Martínek.

"K odebrání přistoupíme u případů, kde je extrémně krátká doba studia, nebo kde bylo uznáno studium, které nemělo být uznáno, a kde je to tak zjevné, že ani ten student si nemohl myslet, že to nabyl v dobré víře," uvedl František Korbel, jenž se podílí na přípravě správního řízení. "Bude to křehká věc, kterou bude přezkoumávat soud."

Titul za 2 měsíce

JUDr. Milan Jančík zřejmě o malý doktorát nepřijde
JUDr. Milan Jančík zřejmě o malý doktorát nepřijde | Foto: Ludvík Hradilek

Bývalý náměstek policejního prezidenta a ex-prorektor Policejní akademie Jan Brázda v Plzni získal magisterský titul a doktorát za dva roky díky tomu, že mu škola uznala část studia ze školy SNB.

Dalším, komu bývalé vedení fakulty uznalo více než 20 let staré zkoušky ze studia na vysoké škole ekonomické v Sovětském svazu, byl šéf odboru hospodářské kriminality v Ústí nad Labem Petr Martínek.

Podnikatel Jan Harangozzo vystudoval za pouhé dva prázdninové měsíce.

Bývalá policejní vyšetřovatelka Radovana Krejčíře Monika Kocourková, která podle informací Aktuálně.cz byla společně s ním na školu přijata tehdejším děkanem Milanem Kindlem také mimo řádný termín,  magisterský titul získala za tři měsíce.

Jančík opět v klidu

Zatímco u výše jmenovaných je zřejmé, že se k odebrání titulu škola odhodlá, s odebíráním takzvanýchz malých doktorátů váhá.

Vzhledem k tomu, že ti, kdo získali titul JUDr., nebyli studenty školy, je obtížné nalézt vhodné podklady pro zahájení správního řízení.

O malý doktorát tak zřejmě nepřijde například starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS), ačkoliv jeho práce není na fakultě k dispozici.

To totiž nelze podle právníků přičíst na vrub studentovi, nýbrž škole.

Jak na počátku června upozornil online deník Aktuálně.cz, o titul JUDr. nepřijde ani Jančíkova známá, europoslankyně za ODS, Andrea Češková, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, konzul na Ukrajině Ladislav Hradil nebo elitní policista - analytik Petr Bernátek, který působil v týmu obhájců bývalého vicepremiéra obviněného z korupce Jiřího Čunka.

Zhruba polovina dalších plzeňských absolventů, s nimiž škola zahájila správní řízení, doložila potřebné doklady, a ani oni o titul nepřijdou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy