Exkluzivně: Papež se chystá na tři dny do Česka

sim, man
23. 12. 2008 16:10
Aktuálně.cz to potvrdil kardinál Miloslav Vlk
Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI. | Foto: Reuters

* Návštěvu a její termín potvrdil Aktuálně.cz kardinál Miloslav Vlk * Program návštěvy je stále ve stádiu příprav * Naposledy navštívil ČR papež Jan Pavel II. v roce 1997

Praha - Papež Benedikt XVI. přijede v září do České republiky na třídenní návštěvu. Aktuálně.cz to potvrdil kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup pražský a primas český.

Neuvedl podrobnosti s tím, že program návštěvy hlavy katolické církve je stále v jednání.

"Už se něco klube. Ale Vatikán vše o takových návštěvách publikuje, až když je příprava skončená. A teď se mnoho věcí připravuje," uvedl kardinál.

Potvrdil ale Aktuálně.cz, že Benedikt XVI. stráví v České republice více než jeden den. "Bude to návštěva zhruba dvaapůldenní, možná třídenní," prohlásil Miloslav Vlk.

Kardinál Miloslav Vlk na záříové Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi.
Kardinál Miloslav Vlk na záříové Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. | Foto: Ondřej Besperát

V této souvislosti uvedl, že do doby příjezdu papeže určitě zůstane ve své funkci. Loni jej požádal v souladu s církevním právem o možnost odejít, protože dovršil 75 let věku.

Benedikt XVI. ale kardinála vyzval, aby setrval další dva roky.

"Příští rok vyprší to dvouleté prodloužení, ale před takovou událostí, jako je příjezd papeže, se nepřepřahá. Počítám, že minimálně o rok mi to znovu prodlouží."

Miloslav Vlk také Aktuálně.cz řekl, že příští rok by mohly být znovu projednány a tentokrát podepsány smlouva mezi Vatikánem a Českou republikou a zákon o vztahu mezi církví a státem.

Předchozí papež Jan Pavel II. navštívil Československo poprvé v létě 1990. Do České republiky pak přijel dvakrát, naposledy v roce 1997.

Jeho nástupce Benedikt XVI. byl zvolen hlavou katolické církve v roce 2005 a Česko v této funkci dosud nenavštívil.

Kardinál Miloslav Vlk poskytl Aktuálně.cz rozsáhlý rozhovor, který v plném znění uveřejníme po Novém roce.

 

Právě se děje

Další zprávy