Exkluzivně: Komu pomohl duel? Těsným vítězem je Zeman

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
18. 1. 2013 13:12
Aktuálně.cz analyzovalo, jaký ohlas mělo vystoupení prezidentských kandidátů na internetu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Předvolební duel finalistů prezidentské volby mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem, který odvysílala ve čtvrtek večer Česká televize, vyvolal intenzivní diskusi českých uživatelů internetu.

Aktuálně.cz ve spolupráci s firmou Yeseter Now provedlo obsahovou analýzu příspěvků, které se vystoupení obou prezidentských kandidátů bezprostředně týkaly. Z ní vyplynulo, že duel v očích uživatelů internetu skončil faktickou remízou, když si oba kandidáti vysloužili v naprosté většině pozitivní ohodnocení.

Třiašedesát procent příspěvků, které se týkaly vystoupení Karla Schwarzenberga, mělo pozitivní vyznění. Naprosto stejný podíl, tedy 63 % kladných hodnocení, měly i zmínky týkající se vystoupení Miloše Zemana.

Negativně hodnotilo Schwarzenbergovo vystoupení 22 procent příspěvků, zatímco u Zemana byl jejich podíl o pouhé procento vyšší.

Když lidé kladně hodnotili to, jak se v debatě prezentoval Karel Schwarzenberg, používali nejčastěji slova jako kultivovaný, laskavý, noblesní, gentleman, otcovský, volba pro slušného a inteligentního občana České republiky.

U Miloše Zemana hodnotili vysoce to, že je vzdělaný, pohotový, zasvěceně argumentuje a je dlouhodobě názorově konzistentní.

Negativní hodnocení Karla Schwarzenberga se točila především kolem jeho nedokonalé výslovnosti a faktu, že žil za komunistického režimu v emigraci.

Miloš Zeman si vysloužil negativní hodnocení svou sebestředností, arogancí a tím, že jde ve stopách Václava Klause.

Bezprostředně po skončení debaty byl co do objemu příspěvků více diskutovaným kandidátem Karel Schwarzenberg, jehož se týkalo 53 procent ze všech příspěvků souvisejících s diskusí moderovanou Václavem Moravcem.

Fakt, že u Karla Schwarzenberga se co do absolutního počtu objevilo více negativních komentářů, způsobil, že při výpočtu indexu popularity, který zohledňuje jak množství, tak hodnotící zabarvení příspěvků, dosáhl o čtyři desetiny lepšího skóre Miloš Zeman.

Na velmi těsné vítězství Miloše Zemana v diskusi ukazuje i to, jak se změnil poměr pozitivních a negativních zmínek o obou kandidátech, a to bez ohledu na to, zda se týkaly bezprostředně jejich vystoupení v televizní debatě.

Jestliže před začátkem debaty ve čtvrtek ve 20 hodin večer měl Karel Schwarzenberg na svém kontě 49 % pozitivně laděných příspěvků a Miloš Zeman 45 %, po jejím skončení si oba polepšili, pořadí se však obrátilo.  Miloše Zemana hodnotilo kladně 58 % příspěvků, zatímco Karla Schwarzenberga 51 %.

Pro ilustraci vám ještě nabízíme obrázky, které ukazují, jakou rétoriku zvolili oba prezidentští kandidáti ve čtvrteční televizní debatě. V "cloudech" zobrazujeme slova, která Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg použili v hodinu a půl trvající diskusi nejčastěji.

Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Analýzu ohlasů na prezidentskou superdebatu jsme provedli ve spolupráci s firmou Yeseter Now, která pro ni využila vyhledávací platformu Yeseter.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy